Tak mluví řada odborníků, kteří se obávají, že krize projde vývojem „W“. Tedy že po fázi mírného hospodářského růstu přijde další propad. Teprve potom by došlo ke skutečnému oživení.

Stát firmám vůbec nepomáhá

Druhá propadová vlna může mít devastující účinky na velké procento firem, kterým se dosud podařilo těžké období přečkat. „Zkušenosti a poznatky ve firmách, s nimiž spolupracujeme v rámci krizového managementu, nám tuto skutečnost potvrzují. Stát na to bohužel nikterak nereaguje,“ říká odborník na krizový management Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com.

Vláda má při řešení této situace do značné míry svázané ruce. Opatření, která by pomohla podnikatelům a firmám, svůj boj prohrávají s raketově rostoucím zadlužováním v podobě zvýšených mandatorních výdajů, které budou mít na českou ekonomiku ještě drtivější účinky.

„Období silného ekonomického růstu, kdy rapidně rostly státní příjmy, se prohospodařila. Nepodařilo se ušetřit prakticky žádné prostředky, ze kterých bychom mohli v krizi pomoci podnikání. Zvyšování DPH povede k dalším úsporám a ekonomice nepomůže,“ hodnotí situaci Zdechovský, podle kterého se dá očekávat odliv části podnikatelů do daňových rájů.

„Středním a větším firmám se začíná vyplácet odejít s podnikáním z České republiky a to by mělo být pro stát velkým varováním,“ doplnil Zdechovský.

ONDŘEJ HÝLA, JANA KODYSOVÁ