VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se správně chytit za knoflík

Náchodsko - Podzim je tady a než se do kotle pořádně přiloží, komín má být řádně vymeten. Podcenit tuto skutečnost se nemusí vyplatit, proto je vhodné si co nejdříve zavolat kominíka.

25.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Na Náchodsku takových kominíků a zprostředkovatelských firem lidé najdou několik, spousta z nich dokonce není hned na zavolání ani k sehnání.

Cena závisí na druhu činnosti

Komín by se měl vymetat od těžkých paliv třikrát za topnou sezónu. Z toho dvakrát si tuto práci může provést zákazník sám, ale v tom případě si má dělat zápis do provozního deníku. Záznam je důležitý pro kominíka, který jedenkrát do roka musí přijet komín zkontrolovat, vymést a případně udělat další práce.

Možným problémům je třeba předcházet i při topení lehkými palivy, proto je podle vyhlášky i povinna jedenkrát do roka údržba. Zde však pouze profesionálem, lidé si to sami nemají dělat, práce s plynem může být riziková.

Základní částka za vymetení komínu činí u kominíka Václava Netíka 150 korun za komín bez DPH. V ceně však ještě není zahrnuta cesta. V okolí Náchoda se částka za vymetení komínu pohybuje okolo tří set korun.

Kominictví Habr vymetení komínu se zprávou, vyčištěním spalinové cesty a kouřovodu nabízí za 660 korun včetně DPH a cesty. Cena může být i nižší, pokud se radnice s firmou domluví a vyvěsí nabídku veřejně. Následuje pak množstevní sleva za vyšší počet domů. Pak se cena může pohybovat kolem čtyř set korun.

Čištění komínů se nemá zanedbat. „Když se nebude komín pravidelně vymetat a bude zanesený, tak si kouř většinou najde cestu jinudy. Pokud se jedná třeba o patrový dům a ucpe se horní část komínu, kouř najde skulinku a do bytu bude pronikat dokonce třeba i zásuvkami. Může se stát, že se majitelé probudí a nad hlavami mají kouřovou clonu. Lidé se můžou až otrávit," upozorňuje Václav Netík.

Aby saze nezahořely

Toto však zdaleka není jediná možná komplikace od neudržovaného komína. Kateřina Kramlová z kominictví Habr jasně poukazuje na možnost vzplanutí sazí v komíně, vyhoření a následných problémů s pojišťovnou: „V případě nějaké pojistné události chce pojišťovna vidět zprávu o poslední kontrole, když uplyne více jak rok od revize, vzniklou škodu nemusí nahradit." Další možné škody ze zanedbání jsou dehet ve stěnách nebo nenávratně popraskané betonové komíny.

Časová náročnost kominického zásahu se sice různí, ale většinou ani v těch horších případech nepřekračuje jednu hodinu. Majitel musí být vždy u toho, by hlídal případný sesun sazí a otvor ku příkladu ucpal.

Pozor na falešné kominíky

Na paměti musí zákazník mít, že vymetající kominík musí být živnostníkem, mít živnostenský list, aby potvrzení o vymetení komínu mohl vystavit. V případě, že je kominík zaměstnancem nelze osvědčení vystavit a potvrdit tak kontrolu. Lidé však mohou počítat i s podvodníky. I na Náchodsku se tací vyskytují, každý týden volají do profesionálních firem tak tři až čtyři lidé, kteří byli ošizeni. Služby jim nabízí „kominíci nekominíci", kteří třeba poskytnou pouze falešnou potvrzující zprávu, komín nevymetou, neprovádějí zřejmě vše podle emisí a vezmou si jen peníze. Další zase slibují, že přijedou s jiným náčiním a částku, kterou jim lidé zaplatili, už nikdy neuvidí. (pav)

Autor: Redakce

25.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení