Práce je zároveň koníčkem

Oba pánové, Zdeněk Baudyš (57) a Petr Pavlis (36), bez zaváhání tvrdí, že je práce baví. „Jsem zaměstnancem České pošty už 18 let. Je to má srdeční záležitost a někdy i adrenalinový sport,“ uvádí Baudyš. Jeho „parťák“ už jako malý kluk sbíral známky a hrál si často na pošťáka. Dětský sen se mu splnil. Spolu tvoří již třetím rokem dobře sehranou bezkonfliktní dvojici.

Důležitá je pečlivost a dobrá kondice

Začátek pracovního dne probíhá podle stejného scénáře. Brzy ráno je třeba systematicky roztřídit veškerou poštu a připravené zásilky naložit do auta. Vše musí být přehledné, po cestě není čas něco složitě hledat.
Okolo osmé hodiny vyjíždí páni doručovatelé do terénu. Denně musí zvládnout celkem osm okrajových částí Náchoda. Mezi ně patří i Pavlišov, Babí, Běloves, Malé Poříčí…
Autem ujedou zhruba 50 kilometrů. Během cesty zastavují na jednotlivých místech a obcházejí dohromady přibližně 650 domácností. Svižnou pěší chůzí zdolávají 10 kilometrů každý den.

Každodenní veselé i nebezpečné situace

Lidé už je znají a vyhlížejí jejich příjezd. Většinou vše proběhne v poklidu a přátelské atmosféře, ale někdy život přichystá i perné chvíle. Mezi veselé okamžiky patří nabídky různého zvířectva, počínaje koťaty, štěňaty až po suchozemskou želvu. Naopak nebezpečí číhá za mnoha vrátky v podobě vrčících psů. Ti volně pobíhající občas i zaútočí. Náročnou se může stát i jízda autem za špatných povětrnostních podmínek. „Jezdíme nejen po silnicích, ale i terénem po lesních a přírodních cestách. Ani silný děšť, ani sněhová vánice nás nesmí zastavit. Lidé čekají na svoji poštu, vše se musí v pořádku doručit,“ potvrzují oba poštovní doručovatelé.

Auto zahraje i známou melodii

„Na špatně dostupných místech a tam, kde nás nikdo neslyší ani po zazvonění, používáme reprodukovanou hlasitou znělku ,Jede, jede poštovský panáček’ a tím upozorníme na svoji přítomnost,“ vysvětlují oba pánové.

Poslední náročnou a zodpovědnou etapou každého dne je návrat na hlavní poštu. Před odchodem pošťáků domů, musí nejprve vše vyúčtovat a v pořádku odevzdat.

A následující den znovu vyrážejí na svoji pravidelnou trasu, aby doručili poštu třeba právě vám.