S dovolenou byl spokojený. Dodnes mu ale každý měsíc vykousne značnou část rozpočtu. „Mám leasing na auto, opravujeme dům. Loni jsem chtěl udělat rodině radost, koupil jsem na splátky deset dní v Tunisku. Dnes bych to už neudělal. Dovolená je pryč, splácet budu ještě příští rok,“ řekl Michal Pik z Pardubic.

Dovolená u moře na krásné písečné pláži. Sen většiny Čechů. Ty, kteří mají do kapsy hlouběji, lákají uvěrové společnosti na letní pobyty na splátky. Před mediální kampaní propagující dovolené na dluh varovalo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Loni si Češi od bank vypůjčili na prázdniny 405 milionů korun a bez nákladů v místě pobytu za ně utratili přes 13,5 miliardy. „Letos by se podle našeho průzkumu mohlo prodat na splátky až pět procent zájezdů v hodnotě přibližně 700 milionů korun. Lidé si takto kupují především letecké zájezdy do Středomoří,“ řekl nedávno mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Koupit si rychle lednici nebo pračku, když se porouchala ta stará, je nutností. Je však potřebné zadlužovat se při nákupu pobytu u moře za několik desítek tisíc korun?

„Dovolená a vánoční dárky jsou ty největší nesmysly, na které si člověk může brát půjčky. Za tři týdny jsou lidé ze zahraničí zpátky, a zůstanou jen dluhy. Sáhnout po úvěru doporučuji jen při pořizování vybavení domácnosti,“ řekl pro Deník Josef Černý z hradecké pobočky SOS.

Mít všechno hned, nemuset dlouho šetřit a čekat. To je jeden z důvodů, proč tolik lidí podlehne na první pohled lákavé nabídce úvěrových společností. Stejnou vábničku začaly podle SOS používat i klasické banky.

„Mnoho občanů se na naše poradny obrací s tím, že byli společností, která jim poskytla půjčku, podvedeni. Vždy vyjde najevo, že se pouze nedostatečně informovali o podmínkách a nedostatečně nebo vůbec si nepřečetli to, co podepisovali. To je vrchol lehkomyslnosti,“ uvedl Černý.

Na ty, kteří dají přednost pobytu za hranicemi před břehem českého rybníka, apeluje SOS, aby si spočítali skutečné náklady „dovolené na splátky“. Obvykle totiž nejde o nejvýhodnější variantu její úhrady.