„To je neuvěřitelné, co se dneska děje. Kamarádka mně vyprávěla věci, kterým se ani nechce věřit,“ vyrukovala na mě moje známá, když jsme si stěžovaly na naše přebujelé, neupravené porosty hlavy a stále se klubající šediny. „Janu zavolala klientka s tím, že chodí mezi lidi a že by potřebovala ostříhat a obarvit. Známé se do toho moc nechtělo, ale pak se nechala přesvědčit, že zajede k nim domů. No a ona si ji natočila na video a poslala to policajtům, že nedodržuje vládní nařízení,“ vypraví a rozčilením ji přeskakuje hlas. A není to ojedinělý případ. Na Náchodsku policie zasahovala na základě udání u ženy, která provozuje kadeřnictví doma. Pokutu platila ona i zákaznice. Policie ale nechce jednotlivé případy komentovat.

„Na jaře kolegyně Alena uklízela v zavřeném salónu. Na udání, že se u nás svítí, přišla policie a kontrolovala, jestli nemá nějakou zákaznici v křesle,“ přidává své zkušenosti kadeřnice Martina Valášková z Jičína.

V salonu tak pouze formou výdejního okénka předávají zákaznicím barvy. Bojí se lidí.

Postihy

Kapitán Eva Prachařová z královéhradeckého krajského ředitelství policie na dotaz pokutování kadeřnic a dalších provozovatelů služeb, kteří porušují vládní nařízení a opatření ministerstva zdravotnictví uvedla, že evidence přestupků je vedena v celostátních statistikách. Čísla za kraj nám nemůže poskytnout. Nicméně v období od 1. března policisté provádějí takových kontrol během své služby a nebo na základě oznámení denně pět až šest tisíc.

Jen v úterý zkontrolovali v kraji téměř pět a půl tisíce osob či objektů, při nichž zjistili celkem 209 porušení krizových usnesení vlády a opatření ministerstva zdravotnictví. Z nich 135 vyřešili pokutou na místě a dvanáct případů předali k dořešení správnímu orgánu.

Policisté při porušení opatření mohou prohřešek vyřešit domluvou. Pokud domluva nepostačí, mohou uložit na místě pokutu do 10 tisíc korun.

„V případě, že přestupce nesouhlasí s projednáním na místě, tak událost oznámíme místně a věcně příslušnému správnímu orgánu,“ upozorňuje Eva Prachařová.

Správní orgán obce s rozšířenou působností pak má možnost uložit sankci až do výše dvaceti tisíc korun.

Pokud mají policisté podezření z přestupků v oblasti mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, a to je například nošení roušek, věc řeší krajská hygienická správa, která může uložit sankce až do tří milionů.

Sankce hygieny

Jak nám potvrdila Veronika Krejčí, krajská hygienická stanice udělila od začátku roku 7 sankcí v hodnotě 10 tisíc korun fyzickým osobám za nenošení roušek a tři pokuty v celkové částce 27 tisíc provozovatelům za umožnění přítomnosti veřejnosti v provozovně stravovacích služeb.

Jak si sám poradit s kšticí

Podle kadeřníků jsou na tom nyní nejhůř ženy s krátkým střihem a šedivějící tmavovlásky. Naposledy měly šanci zajít do kadeřnictví před Vánoci.

„Je to už třetí měsíc, ženy mají čtyři až pět centimetrů odrostů a šedivé vlasy. To není to nejhorší. Chodily si k nám odpočinout, popovídat si, udělat něco pro sebe. To jim moc chybí,“ konstatuje Martina Valášková a doporučuje všem vydržet, vlasy nestříhat, maximálně ofinu.

„Některým zákaznicím rozvážíme barvy a šampóny, obarvení zvládnou samy nebo jim pomůže někdo z rodiny,“ potvrzuje kadeřník Petr z Hradce Králové. Sám respektuje vládní zákaz, ale ví, že někteří kolegové ho porušují.

„Chápu je, potřebují peníze, jsou většinou v tíživé ekonomické situaci,“ dodává.