VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj ustoupil, zdravotním sestrám chce přidat už nyní

Královéhradecký kraj – Odbory zdejších nemocničních zdravotních sester ve čtvrtek večer odmítly včerejší ústupek kraje, který jim výměnou za zrušení stávkové pohotovosti nabídl navýšení mezd o 1500 korun měsíčně od srpna 2009. Zdravotníci totiž požadují o stejnou částku navýšit výdělky i v lednu příštího roku, což ale kraj odmítl.

20.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Původně kraj navrhoval zvýšit zdravotním sestrám mzdy o 1500 od ledna příštího roku, což odbory odmítli už při pondělním jednání. Zdravotní sestry z akciových nemocnic Královéhradeckého kraje mají o pět tisíc korun nižší mzdy než jejich kolegové z jiných regionů.

Vedení kraje ustoupilo zdravotním sestrám v pěti zdejších nemocnicích, která jsou ve stávkové pohotovosti kvůli nejnižším platům v zemi. Navýšení mezd o 1500 korun měsíčně, které jim kraj sliboval od ledna 2010, jim dá již nyní, tedy od srpna.

Odboráři po pondělním krachu jednání řekli, že o tomto návrhu by byli bývali ochotní diskutovat. Kraj na to však přistoupil až dnes (ve čtvrtek) a neinformoval o něm přímo odboráře, nýbrž vzkázal jim to nejdřív přes novináře.

„My jsme zatím oficiálně žádný návrh nedostali a neznáme podrobnosti. Platí proto původní dohoda, že do pátku předložíme kraji naše stanovisko k pondělním výsledkům jednání a naše požadavky,“ uvedla po poledni Iva Řezníčková z vedení Odborového svazu zdravotnictví Královéhradeckého kraje Iva Řezníčková.

Jak se k návrhu kraje postaví, odboráři ze všech pěti nemocnic nevědí, protože ho ještě ani neznají. Teprve během čtvrtečního odpoledne jim měl přijít e-mailovou poštou.

„Je velmi zvláštní a neseriozní, že s námi kraj komunikuje přes média,“ podivila se Řezníčková.

Kraj tvrdí, že pokud sestry na návrh přistoupí, navýší se jim jen v letošním roce platy v průměru o 5000 korun měsíčně. Tři a půl tisíce z toho hradí zdravotní pojišťovny, 1500 přidá kraj jako zřizovatel nemocnic ze svého.

„Přicházíme s dalším vstřícným krokem a nabízíme sestrám dalších 1500 korun k platům již od letošního srpna místo od ledna 2010. Spolu s touto částkou si tak střední zdravotnický personál za letošní rok polepší zhruba o pět tisíc korun. Kraj tak chce pomoci střednímu zdravotnickému personálu a stabilizovat situaci v krajských zdravotnických zařízeních. Není však v našich silách dorovnat naráz propad v platech zdravotních sester, který zde vznikal od roku 2004 kvůli bývalému vedení kraje, které nemocnice převedlo na akciové společnosti,“ dodal hejtman kraje Lubomír Franc.

Zdravotní sestry původně požadovaly 3000 korun z peněz kraje, protože navýšení od pojišťoven dostanou sestry v celé republice a zaostávání nemocničních sester z Královéhradeckého kraje se tak za jejich kolegyněmi z jiných regionů o nic nesníží. Po pondělním jednání však odboráři naznačili, že by přistoupili i na kompromisních 1500 korun od kraje, ovšem už teď od srpna. Nespokojily se ani se závazkem kraje, že do června roku 2012 platy sester narovná na republikový průměr.

„S průměrným platem středního zdravotního personálu zhruba 20 000 korun jsme šest tisíc pod celorepublikovým průměrem těchto pracovníků. Požadovaným navýšením 3000 od kraje bychom tento propad snížili na polovinu,“ vysvětlovala v pondělí Řezníčková.

Pokud by odboráři na kompromis kraje kývli, platy nemocničních sester by se na podzim vyšplhaly na zhruba 25 500 korun.

„Stále to však bude zhruba o dva až tři tisíce méně, než je republikový průměr zdravotních sester v zemi,“ připustil Martin Scháněl, ředitel krajského zdravotnického holdingu, který nemocnice spravuje.

Nemocnice kraje se nyní potýkají s úprkem sester do rozpočtových zařízení, jako jsou domovy důchodců či sociální ústavy, kde si vydělají zhruba o pět tisíc víc. V hradecké fakultní nemocnici, která je jednou z nejlépe placených v republice, berou dokonce o 9000 víc.

Platy sester v pěti nemocnicích kraje zaostávaly od roku 2004, kdy byla zařízení převedena na akciové společnosti. Ty se totiž neřídí platovými tabulkami. I v Pardubickém kraji mají nemocniční zdravotní sestry o dva a půl tisíce korun měsíčně víc.

Poprvé dostaly letos nemocniční sestry v Hradeckém kraji přidáno po vyjednávání kraje s pojišťovnami letos v lednu, a to 1200 korun. V červenci a srpnu dostaly přidáno dalších 2300 korun, toto navýšení se ale týkalo paušálně všech sester v republice. Patnáct stovek, které kraj nyní nabízí navíc, je tak první, které by šlo přímo z jeho rozpočtu. K tomu ovšem uhradí i dalších 35 procent souvisejících odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Potřebných 20 milionů letos a 50 milionů příští rok na to chce nalézt v úsporách z hospodaření nemocnic. Ty jsou nyní ve ztrátě přes 200 milionů korun.

„Zdravotnictví bude příští rok jediným sektorem, kterému i přes ekonomickou nebude snižován, ale navyšován rozpočet,“ slibuje hejtman Franc.

TISKOVÁ ZPRÁVA KRAJE:

Kraj zdravotním sestrám nabízí od srpna dalších 1500 korun

Vedení kraje zároveň nabízí zdravotnickým odborům účast v nově vytvořené pracovní skupině pro zdravotnictví.

Vedení Královéhradeckého kraje přichází s dalším vstřícným krokem a nabízí sestrám dalších 1500 korun k platům již od letošního srpna místo od ledna 2010. Spolu s touto částkou si tak střední zdravotnický personál za letošní rok polepší zhruba o pět tisíc korun. Kraj tak chce pomoci střednímu zdravotnickému personálu a stabilizovat situaci v krajských zdravotnických zařízeních, přestože se potýká s následky stávající ekonomické krize a zděděnými hlubokými finančními problémy ve zdravotnictví.

„Věříme, že tato nabídka je cestou k oboustranné dohodě. Záleží nám na personální stabilitě v krajských zdravotnických zařízeních, a proto přicházíme s tímto vstřícným krokem. Platy zdravotních sester v krajských zařízeních by se tak letos i s předchozím a již slíbeným patnáctiprocentním navýšením měly zvednout v průměru o pět tisíc korun. Dalším krokem bude vytvoření pracovní skupiny pro zdravotnictví, kam pozveme zástupce zdravotnického holdingu a také představitele zdravotnických odborů,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Součástí nabídky kraje je nadále i to, že mzdy sester ještě letos stoupnou i o všechny finanční prostředky, které kraj na tyto účely přesune z navýšených plateb zdravotních pojišťoven. Dále kraj nabízí sestrám srovnání jejich mezd na celorepublikový průměr platů zdravotních sester do poloviny roku 2012.

„Prioritou Královéhradeckého kraje je udržet v nynější době hospodářské krize stávající zaměstnanost ve všech jeho organizacích. Zdravotní sestry si za letošní rok polepší na platech v průměru o pětadvacet procent. Důvodem k tomuto kroku je, že chceme stabilizovat personální situaci v nemocnicích a přiblížit platy sester celorepublikovému průměru,“ uvedl hejtman Franc.

Královéhradecký kraj hodlá i nadále rozpočet zdravotnictví navyšovat, nemůže ale kvůli tomu ohrozit stabilitu svého rozpočtu a financování dalších odvětví, důležitých pro rozvoj regionu. „S postupným navyšováním mezd středního zdravotnického personálu jsme vždy počítali. V našich silách ale není dorovnat naráz propad v platech zdravotních sester, který zde vznikal od roku 2004 kvůli bývalému vedení kraje, které nemocnice převedlo na akciové společnosti,“dodal hejtman Franc.

Rozpočet Královéhradeckého kraje zatěžují mimo jiné dluhy, které v nemocnicích vznikly v předchozích letech a přesahují 200 milionů korun. Kraj proto již poskytl svým nemocnicím 15 milionů korun na vyrovnání nejstarších pohledávek a krajské zastupitelstvo bude 10. září rozhodovat o uvolnění dalších 90 milionů korun.

Navyšování měsíčních platů středního zdravotního personálu v letošním roce:

leden 2009 – 1200 korun
červenec 2009 – 1300 korun
srpen 2009 – 1000 korun
srpen 2009 – 1500 korun

celkem : 5000 korun

Autor: Kamil Dubský

20.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení