Proti dosavadní verzi, jejíž sériová výroba začala na jaře 2009, se nový model typu SUV bude vyrábět ve dvou variantách, městské a outdoor. Do prodeje by měl jít v lednu 2014.

Změny technologií pro výrobu omlazeného modelu provedl kvasinský závod o uplynulém víkendu. Týkaly se hlavně svařovny karoserií a montážní linky, z níž kromě SUV Yeti sjíždí také limuzína Superb. „Náběh výroby modernizované verze bude postupný, na plnou produkci se dostane během několika dnů," řekl řekl mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Omlazený Yeti má přepracovanou příď a záď, dostal ostré linie a hrany a nově tvarované světlomety. Přední mlhová světla už nemají kulatý, ale hranatý tvar a jsou umístěna níže v předním nárazníku. Model má k dispozici čtyři naftové a tři benzinové motory o výkonech od 77 do 125 kilowattů.

Překvapivý úspěch

Loni prodala Škoda zhruba 87 400 vozů Yeti, což bylo čtvrtinu víc než v roce 2011. Za prvních devět měsíců letošního roku odbyt činit 59 700 vozů. Od začátku výroby před čtyřmi lety do konce letošního září prodej činil 281 100 kusů. V zemích EU činí podíl řady Yeti v segmentu kompaktních SUV 4,1 procenta. „Škoda Yeti od své premiéry silně překonala očekávání, která jsme s jejím odbytem spojovali," uvedl šéf představenstva automobilky Winfried Vahland.

Kvasinský závod s asi 4500 zaměstnanci již v květnu zavedl výrobu modernizované limuzíny Superb. Třetím modelem vyráběným v Kvasinách je Roomster, který v poslední době u zákazníků zaznamenal růst poptávky. Závod na to reagoval přechodem z jednosměnného na dvousměnný provoz.

Škoda v závodě Kvasiny v centrální části továrny buduje nákladem v řádu miliard korun novou svařovnu. „Je to obrovská hala, celkově má svařovna plochu přes deset hektarů. Bude se tu svařovat model Superb nové generace," uvedl ředitel závodu Kvasiny Pavel Richter.

Ve hře i Španělé

V Kvasinách by Škoda mohla vyrábět i nový velký model SUV, který by se údajně mohl jmenovat Snowman. Na trhu by se měl objevit za tři roky. Vedle Kvasin je však ve hře i nevytížený španělský závod. Škodovácké odbory pochopitelně prosazují výrobu v Kvasinách. Automobilka k tomu uvedla, že konečné rozhodnutí o umístění výroby nového SUV zatím nepadlo.