Řekl to ředitel CE Wood Ivan Doubrava, jehož společnost otevírání obálek s nabídkami do tendrů sledovala. Firma LST výsledky zatím nekomentovala, LČR informace o výsledcích označily za spekulace. Tendry určí, které firmy budou ve státních lesích pracovat v letech 2008 až 2010.

Celkem LČR vypsaly 257 tendrů v souhrnné hodnotě přibližně 10,6 miliardy korun. Firmy do nich podaly 2549 nabídek. Otevírání obálek od 26. září do 3. října bylo veřejné a byla při něm oznámena i nabídnutá cena. Ročně se ve státních lesích těží kolem osmi milionů metrů krychlových dříví. Podle Doubravy se společnost LST zatím jeví jako jasný vítěz tendrů se ziskem několika desítek procent zakázek.

CE Wood, která je největší firmou v oboru, by podle něj v tendrech měla získat takové množství dřeva, které umožní jejím provozům zůstat na trhu. "Máme šanci na několik set tisíc metrů krychlových roční těžby," řekl Doubrava.

Ředitel a majitel firmy LST Miloslav Konopík výsledky zatím nekomentovala s tím, že jeho firma otevírání obálek nesledovala. Řekl, že LST podala nabídky do 147 tendrů, tedy na více než polovinu soutěží. Letos LST podle Konopíka očekává těžbu kolem 300.000 metrů krychlových dřeva. "Bez problémů bychom si ale poradili i s výrazně větším objemem," řekl. Roční tržby LST, která má asi 500 zaměstnanců, se pohybují kolem půl miliardy korun.

LČR začaly s hodnocením nabídek ve čtvrtek a skončit by s ním chtěly příští týden. "Je možné že v průběhu hodnocení mohou být ještě některé nabídky vyřazeny," řekla mluvčí LČR Šárka Kubelková. Podnik podle ní také bude některé uchazeče žádat o vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny či nejasnosti nabídky.

"Oficiální výsledky budou zveřejněny teprve poté, co bude celý proces hodnocení řádně ukončen. Jakékoliv informace o výsledcích jsou v této fázi v rovině spekulace," uvedla mluvčí. Doubrava přitom vyjádřil pochybnost, zda LČR nynější mimořádně vysoký počet nabídek stihnou včas vyhodnotit. Pokud by hodnocení trvalo dlouho, byl by podle něj ohrožen začátek prací podle nových smluv od 1. ledna 2008.

Dodal, že loňské, později zrušené tendry podnik vyhodnocoval několik týdnů. Soutěže jsou podle různého modelu obchodu se dřevem rozděleny na dvě skupiny.

První část 98 tendrů v hodnotě více než šesti miliard korun se týká pouze pěstebních a těžebních prací, vlastní obchod se dřívím se bude dít v režii LČR. Druhá část 157 tendrů má hodnotu prací asi 4,6 miliardy korun, přičemž dřevo si koupí a zobchodují firmy. Na každý model připadá polovina dřeva těženého ve státních lesích.