Krajští zastupitelé schválili záměr projektu „Řešení odpadní dendrobiomasy v Královéhradeckém kraji“, takže těžební zbytky při kácení, které dřevaři nevyužijí, se budou měnit v užitečnou surovinu. Lesy v kraji budou čistší a odpad z pokácených stromů lidem poslouží jako zdroj energie.

„Česká republika se zavázala, že do roku 2010 bude výroba energie z obnovitelných zdrojů pokrývat osm procent. Posunout se k této hranici pomůže právě tento projekt,“ sdělil radní Královéhradeckého kraje Jiří Vambera. „V současné době probíhají jednání mezi zástupci krajské samosprávy a státním podnikem o konkrétní právní formě obchodní společnosti. Založení firmy se předpokládá do konce letošního roku,“ uvedla Gabriela Válcová z tiskového odboru Lesů České republiky.

Objem zpracovaného klestí v příštím roce by měl být zhruba 15 000 metrů krychlových. „Oba subjekty nadále analyzují a upřesňují možnosti využití potenciálu, proto bude objem klestí nejspíš pozměněn podle konkrétních podmínek a dohod na obou stranách,“ dodala Gabriela Válcová.