Nabídka je nízká

„Asi nejjednodušší je sehnat méně oblíbené brigády. Například v callcentru nebo na pozici hostesky," uvádí Zbyněk Hrtáň z portálu www.fajn-brigady.cz, kde hledají uživatelé práci asi nejčastěji.

„Letos je ze sezonních brigád největší zájem o pomoc na chmelové brigádě, začíná sběr jahod, brigádníky hojně vyhledávají i stavební firmy. Začíná nábor na prodej zmrzliny," vyjmenovává možnosti letního přivýdělku Hrtáň a dodává, že v Královéhradeckém kraji je nabídka tradičně velmi malá a poptávka ji zdaleka převyšuje.

Práci prý ale najít lze. Řada zájemců o brigádu je však vybíravá, což potvrzuje i zemědělské družstvo Libčany, které hledá sezonní brigádníky každé léto. Konkrétně na období červen až listopad, kdy je třeba pomoci se sběrem třešní, broskví či jablek.

Práce je zde dost, jenže zájem není. „S brigádníky máme jen ty nejhorší zkušenosti. Mladí nechtějí pracovat. Mají představu, že jde o rekreaci a 
v jednu odpoledne už by nejraději byli doma," popisuje své zkušenosti Miroslav Vodička, ředitel družstva.

Přitom mzda je prý slušná. Není problém vydělat si i více než dvacet tisíc za měsíc, což je pro studenty jistě lákavé.

Práce? Jde sehnat

Že se dá brigáda sehnat, dokazuje i studentka Karolína Sedunková z Poděbrad. „Vážně si myslím, že pokud o ni někdo stojí, tak najde. Ale musí  opravdu chtít."

Dvaadvacetiletá Karolína si tak při vysoké škole přivydělávala například ve fresh baru, nyní je v obchodě se šperky. Díky celoroční docházce teď  navíc letní brigádu řešit nemusí, místo má jisté.

Veronika Skřivanová