„Zatím nepotřebujeme.“ nebo „Už máme.“ Takové odpovědi si vyslechne valná většina studentů, kteří se shánějí po prázdninovém přivýdělku. Lidé, kteří kvůli přetrvávající hospodářské krizi přišli o zaměstnání, totiž využívají možností krátkodobých brigád, takže tyto pracovní příležitosti už na studenty nezbývají.

O studenty letos není zájem

„Hledala jsem brigádu s velkým předstihem, ale nic jsem nesehnala. V Tesku měli obsazeno už v březnu,“ vyprávěla studentka rychnovského gymnázia Anna Marková, která půjde v září do třetího ročníku čtyřletého studia. Někteří její spolužáci se podíleli na zajišťovacích pracích kolem festivalu Poláčkovo léto, který právě skončil. Pracovali zde však hlavně kvůli zážitkům, výdělky prý nebyly závratné. Ani sedmnáctiletý Tomáš ze Solnice zatím nemá jak si o prázdninách přilepšit: „Mám domluvené úklidové práce, prý se mi ozvou, až mě budou potřebovat.“

„Mí dva synové brigádu nesehnali, letos selhaly i obchodní řetězce, kde se práce pro studenty dala sehnat vždycky,“ krčí rameny matka z Kostelce nad Orlicí. Sběr ovoce přichází v úvahu až v srpnu. „Zájem o práci několikrát převyšuje poptávku – mohli bychom naplnit klidně tři Teska,“ řekla Soňa Čejpová z informací rychnovského hypermarketu. Nemá cenu ptát se ani v rychnovské Bille: „Místa nejsou,“ potvrzuje vedoucí provozovny.

Pozor na podezřelé inzeráty

„Je to důsledek současné hospodářské situace, kdy většina zaměstnavatelů propouštěla, anebo omezovala provoz. Požadavků na krátkodobé pracovní příležitosti jsme nikdy neměli moc, ale letos nejsou vůbec,“ shrnuje situaci na trhu práce v regionu Hana Kasperová z rychnovského úřadu práce.
V době, kdy je obtížné sehnat práci, se objevují osoby či společnosti, které lákají mladé dívky na vysoké finační ohodnocení a lukrativní zaměstnání hostesek v zahraničí. Nabídka zaměstnání, ve kterém se za málo práce vydělává hodně peněz (například ovládání anglického jazyka není podmínkou), je však velmi podezřelá.

Ze Zákoníku práce

Díl 5
Pracovní podmínky mladistvých zaměstnanců

§ 243
Zaměstnavatelé jsou povinni vytvářet příznivé podmínky pro všestranný rozvoj tělesných a duševních schopností mladistvých zaměstnanců též zvláštní úpravou jejich pracovních podmínek.
§ 244
Zaměstnavatelé smějí zaměstnávat mladistvé zaměstnance pouze pracemi, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, a poskytují jim při práci zvýšenou péči.
§ 245
(1) Zaměstnavatel nesmí mladistvé zaměstnance zaměstnávat prací přesčas a prací v noci. Výjimečně mohou mladiství zaměstnanci starší než 16 let konat noční práci nepřesahující 1 hodinu, jestliže je to třeba pro jejich výchovu k povolání, a to pod dohledem zaměstnance staršího 18 let, je-li tento dohled pro ochranu mladistvého zaměstnance nezbytný. Noční práce mladistvého zaměstnance musí bezprostředně navazovat na jeho práci připadající podle rozvrhu směn na denní dobu.
(2) Nesmí-li zaměstnavatel zaměstnávat mladistvého zaměstnance prací, pro kterou se mu dostalo výchovy k povolání, protože je její výkon mladistvým zaměstnancům zakázán nebo protože podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče ohrožuje jeho zdraví, je zaměstnavatel povinen do doby, než bude mladistvý zaměstnanec moci tuto práci konat, poskytnout mu jinou přiměřenou práci odpovídající pokud možno jeho kvalifikaci.
§ 246
(1) Mladiství zaměstnanci nesmějí být zaměstnáváni pracemi pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol.
(2) Mladiství zaměstnanci nesmějí být zaměstnáváni pracemi, které se zřetelem k anatomickým, fyziologickým a psychickým zvláštnostem v tomto věku jsou pro ně nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví. Ministerstvo zdravotnictví stanoví vyhláškou v dohodě s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy práce a pracoviště, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a podmínky, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání.
(3) Zaměstnavatelé nesmějí zaměstnávat mladistvé zaměstnance také pracemi, při nichž jsou vystaveni zvýšenému nebezpečí úrazu nebo při jejichž výkonu by mohli vážně ohrozit bezpečnost a zdraví ostatních zaměstnanců nebo jiných fyzických osob.
(4) Zákazy některých prací mohou být rozšířeny vyhláškou podle odstavce 2 i na zaměstnance ve věku do 21 let.
(5) Zaměstnavatel je povinen vést seznam mladistvých zaměstnanců, kteří jsou u něj zaměstnáni; seznam obsahuje jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození a druh práce, který tento zaměstnanec vykonává.
§ 247
(1) Zaměstnavatel je povinen zabezpečit na své náklady, aby mladiství zaměstnanci byli vyšetřeni lékařem závodní preventivní péče
a) před vznikem pracovního poměru a před převedením na jinou práci,
b) pravidelně podle potřeby, nejméně však 1 ročně.

(2) Mladiství zaměstnanci jsou povinni podrobit se stanoveným lékařským vyšetřením.
(3) Při ukládání pracovních úkolů mladistvému zaměstnanci se zaměstnavatel řídí lékařským posudkem vydaným zařízením závodní preventivní péče.