Možná včera k dohodě chybělo málo. Odborářka zdravotních sester Královéhradeckého kraje Iva Řezníčková naznačila, že kdyby kraj navýšení mezd zdravotníkům v krajských nemocnicích, slíbené na leden příštího roku, zaplatil už nyní, možná by tím rozzlobené sestry usmířil.
Jenže se tak nestalo.
Zhruba patnáct stovek každé sestře k měsíčnímu platu kraj hodlá realizovat až v lednu 2010. Jako planý a vzdálený vyzněl i závazek narovnání platů sester s jejich kolegyněmi v jiných českých krajích do poloviny roku 2012. V prvním pololetí letošního roku si sestry podle svých tvrzení vydělávaly o čtyři tisíce méně než jinde, v průměru 20 500 korun.
„Hejtman na včerejším jednání bohužel neakceptoval to, že navýšení potřebujeme kvůli úprku sester do jiných zařízení hned. Pro krajské zastupitele by to prý bylo tak nepřijatelné, že jim to ani nenavrhne. Do pátku předložíme kraji vyjádření odborů ze všech nemocnic, ale podle dosavadních reakcí se zdá, že naše požadavky trvají a stávkovou pohotovost neodvoláme,“ uvedla Řezníčková.
Zdravotní sestry z pěti krajských nemocnic vstoupily do stávkové pohotovosti kvůli nejnižším platům v republice v pondělí. Vedení kraje oponuje, že jen letos jim na výplatních páskách přibude 3000 korun. Podle odborářů ale toto navýšení téměř celé uhradily zdravotní pojišťovny a i v jiných krajích. Požadují po kraji, aby sáhl také do vlastní kapsy a navýšil platy o dalších 3000 korun.
Zaostávání mezd středního zdravotnického personálu začalo v roce 2004, kdy kraj transformoval dřívější příspěvkové nemocnice na akciové společnosti, ve kterých neplatí státní platové tabulky.
„Není v našich silách dorovnat naráz propad v platech zdravotních sester, který zde vznikal od roku 2004 kvůli bývalému vedení kraje. Jsme ale ochotni jednat o postupném navyšování, které neohrozí stabilitu krajského rozpočtu,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.
Nulová vstřícnost
Pro odboráře je takový postoj zklamáním. „Sice požadujeme 3000 korun přímo od kraje, ale kdyby býval navrhl slibovaných šest procent ne od ledna 2010, ale už nyní, byli bychom ochotni diskutovat i o tom. Bohužel, vstřícnost byla nulová,“ reagovala Řezníčková.
Letos dostaly sestry přidáno dvakrát, v lednu a nyní v srpnu, celkem o 3000 korun. Hradily to však pojišťovny zdravotníkům v celé republice, propad královéhradeckých nemocničních sester za jejich kolegyněmi z jiných krajů se tím nijak nesnížil.
„V rozpočtových organizacích v kraji, například sociálních ústavech či domovech důchodců, si sestry vydělají o 6000 korun více a ve fakultní nemocnici dokonce o 9000 víc,“ zlobí se Řezníčková.
Chleba se bude lámat na jednání krajského zastupitelstva 10. září, kam odboráři přijdou se svou peticí a požadavky. Pokud neuspějí, vyhrožují skutečnou stávkou.
Na Pardubicku mají nemocniční sestry o dva a půl tisíce víc
Problém s úprkem sester za lepším – do hradecké fakultní nemocnice – tady letos řešila především pardubická nemocnice. Vloni zde ale sestry dostaly přidáno 12 procent a letos dalších 1700 stovek, jejich platy se tak již alespoň srovnaly s kolegyněmi z okresních nemocnic v kraji. Nyní si tu vydělávají v průměru 24 627 korun hrubého.
Například v nejhůře placené nemocnici v Hradeckém kraji, v Rychnově, měly sestry na konci loňského roku jen 18 500 korun. (kim)
KRAJI, ZAPLAŤ NÁS! Doposud šlo narovnání mezd sester v nemocnicích Královéhradeckého kraje z peněz pojišťoven. Odboráři po kraji požadují, aby sám ze svého a ihned přidal dalších 3000 korun. Na to však letos v rozpočtu nejsou peníze. Hrozba stávky tak nebyla zažehnána.