„Počasí nám zatím nepřeje, budeme se snažit sklidit ječmen. Pak nás čeká šestnáct hektarů řepky a čtyřicet pět kmínu," uvedl předseda představenstva zemědělské společnosti ZEPO Bohuslavice Josef Lukášek.

Žádný prorok bez obilí pod střechou

S vysokou úrodou nepočítá, výnosy očekává spíše průměrné. Vše stále záleží na přízni počasí. Hlavně nesmí přijít kroupy. Jak moc bude rozdíl mezi letošním a minulým rokem velký, to si zatím říct netroufá. „Dokud nebudu mít všechno obilí pod střechou, nemůžu dělat závěry," řekl Lukášek.

Hlavním důvodem pro budoucí pravděpodobně nižší výnosy v Bohuslavicích jsou velké mrazy, kvůli kterým přes 60 hektarů pšenice vymrzlo. Dalším faktorem pak bude suché jaro, více pršet začalo až v červenci.

Pro zemědělské družstvo (ZD) Ostaš žně ještě nezačaly, v plánu je mají nejdříve za čtrnáct dní. Předseda ZD Jaroslav Lád situaci za špatnou nepovažuje. „Sklizeň bude průměrná, žádná velká změna oproti minulému roku. Možná se dá předpokládat, že trochu horší bude, ale nepůjde o nic strašného," řekl Lád.

Jako příčiny nižších výnosů nevidí mrazíky ani sucha. „Horší úroda je spíše zapříčiněna horším hnojením nebo zazimováním, nevyjímaje celkovým stavem zemědělství," míní Lád.

Agro Jaroměř plánuje opravdové žně až na příští týden. Zatím se stále vyčkává na vhodné počasí. „Sklizeň čekáme průměrnou, možná trochu podprůměrnou. Na mnoha místech republiky pšenice vymrzla, což se nás naštěstí tolik netýká," uvedl jednatel Agro Jaroměř Jaroslav Vojtěch.

Mrazíky poškodily v největší míře pšenici nepokrytou sněhem, záleželo však i na odrůdě. Přestože je stav na Jaroměřsku mnohem lepší než jinde, Vojtěch čeká slabší sklizeň než minulý rok.I kvůli jarnímu suchu.

„Vloni byla sklizeň historicky nejlepší snad za deset let, nejde to srovnávat. Zatím však není sklizeno v podstatě nic, takže se teprve ukáže," shrnul Vojtěch.

Ovocnářům jen praská ovoce

To ovocnáři si na sklizeň letního ovoce nemohou stěžovat. V ZD Dolany má být větší než loňská a předloňská dohromady. „Višně jsou za na dnešní dobu dobré ceny," řekl vedoucí ovocnářského závodu Jiří Fišer. S počasím se spojují jen drobné komplikace, jediným menším viditelným problémem je praskání plodů. Kvůli vedru se však jedná o naprosto normální jev opakující se každý rok.

Martin Klusoň