Obchodní řetězec květinářství Flamengo, který lidé mohou najít v Kauflandu či v jiném obchodním domě, objednává v tento den dvakrát až třikrát více květin než normálně. „Kupují se spíše dražší květiny. Muži si řeknou, že je to jednou za rok, a tak to může být dražší,“ tvrdí Petra Fišerová z květinářství Flamengo.

Květiny možná žehlí problémy

Cena za pět rudých růží, zabalených pouze do papíru, se různí. Na Náchodsku se pohybuje od 225 korun do 295 korun. Lidé před Valentýnem kupují více květiny. „Už to není takové, jaké to bylo před lety, ale stále je větší poptávka,“ říká Lucie Libichová z Květinářství a keramiky u Itálie v Náchodě.

„Více nakupují muži, možná, že si květinami žehlí problémy,“ pokračuje Libichová.

Exotické květy jdou podle ní méně na odbyt, větší zájem je prý o klasické červené růže. Před Valentýnem objednávají zhruba dvakrát tolik květin. Celkově jsou nejžádanější rudé růže. A to jak na Valentýna, tak i celoročně. Při nákupu květin však převažují více muži než ženy.

„Růžemi se rozhodně nic nezkazí. My s partnerem tento svátek moc neslavíme. Ale nevynecháváme ho úplně. Jdeme třeba jen na večeři,“ konstatuje Blanka Dušánková z Náchoda.

Lidé květiny raději darují osobně

V zahradnictví u Kašpara ve Starém městě v Náchodě objednávají pouze o třetinu květin více než jindy. „Nejvíce jsou populární rudé růže, lidé sem ale chodí pro všechny druhy květin,“ říká Hana Konrádová ze Zahradnictví u Kašpara.

Většina květinářství na přání zákazníka květiny doručí na požadovanou adresu. Dělají to však pouze v nejbližším okolí. Cenu za doručení si většinou neúčtují, a pokud ano, pak je minimální. Není však častým přáním zákazníka, že chce květy doručit. Podle Konrádové většina lidí květiny raději daruje osobně. (ml)