„Každá obhajoba je složitá. Vyhrát můžete, ale vyhrát podruhé za sebou ve stejné kategorii to znamená, že vítězství nebyla náhoda,“ okomentoval po návratu z Velké Británie úspěch ředitel a sládek náchodského pivovaru Petr Kaluža.

World Beer Awards patří k nejprestižnějším degustačním akcím na světě. Londýnského finále se zúčastnilo na 3500 piv z celého světa. Cestě za zlatem předcházela kontinentální kola. „Už na této úrovni jsme zaznamenali úspěch. Hned pět našich piv si odneslo titul Country Winners. Uspěla naše IPA, Tchyně, Weizen, šestnáctka a samozřejmě Stout, který postoupil do finále,“ vyjmenoval ředitel a sládek pivovaru.

Úspěch a čest pro náchodský pivovar byla i účast Petra Kalužy mezi porotci. „U každého stolu bylo deset porotců. K posuzování jsme měli čtyři kategorie,“ uvedl. Jedním dechem však ujistil, že jednou z regulí soutěže je pravidlo, že hodnotitel nikdy nesmí potkat své pivo. Je tak zajištěna objektivita a regulérnost soutěže. „Je to osvobozující fakt. Navíc piva se hodnotí naslepo, porotci nevědí, jaký vzorek právě ochutnávají,“ dodal Kaluža.

Ilustrační foto
Za bílého dne šmejdil v cizím domě, seniorka v patře o zloději nevěděla

Anna Špreňarová