Byť se mezinárodní politická a ekonomická situace řady velkých podniků na Náchodsku, které jsou výrazně orientovány na export, zatím nijak přímo nedotýká, vliv na ně byť třeba jen částečně má.
Dopad může přijít přes Německo
Například výsledky náchodské společnosti Atas elektromotory už situace na Ukrajině ovlivnila.Dynamika růstu poptávky po zboží společnosti Atas ve druhém čtvrtletí na jejím hlavním teritoriu, tedy v Německu, zpomalila o čtvrtinu oproti čtvrtletí prvnímu. „Přisuzujeme to na vrub ukrajinské krizi, neboť Německo je velkým exportérem do Ruské federace. Nicméně meziroční dynamika růstu tržeb je stále na velmi solidní úrovni," uvedl ředitel společnosti Otto Daněk.
Sankce Evropské unie vůči Ruské federaci ani Ruské federace vůči Evropské unii se společnosti sice nedotýkají, ale obecně došlo k ochlazení poptávky po jejím zboží v tomto teritoriu. „Celkový výpadek prodeje do Ruské federace a Ukrajiny činí za sedm měsíců tohoto roku oproti stejnému období minulého roku něco málo přes 200 tisíc korun, takže to je pro nás marginální záležitost," dodává Otto Daněk.
Nemohou dobývat nové trhy
Zatímco na náchodského výrobce elektromotorů má vliv Ukrajina, třeba textilka Veba je ovlivněna děním v arabských zemích. I když ztrátami netrpí, má omezeny nové trhy. „Výkyvy na trzích akciové společnosti Veba nejsou letos mimo rámec běžných fluktuací. Válečné události v Iráku, Kurdistánu a Sýrii ale zpomalují náš vstup na nové arabské trhy," uvedl generální ředitel společnosti Josef Novák. Rusko ani Ukrajina nejsou pro Vebu významnými trhy. „Hrozbu válečného konfliktu vnímáme méně z hlediska škod na našem byznysu, více z hlediska destabilizace střední a východní Evropy a návratu ke studené válce," dodal Josef Novák.
Export je významný také pro náchodský pivovar Primátor, který vyváží až čtvrtinu celkového objemu své produkce piva. Mezinárodní sankce a situace ve vztahu Ruska a Ukrajiny na něj zatím výrazný vliv nemá. Pivovarského oboru se zatím bezprostředně týká pouze oslabení rublu.
Situaci sledují s obavami
„Samozřejmě my i naši partneři vnímáme napjatou situaci a sledujeme ji s dost velkými obavami. V Rusku máme dlouholeté obchodní vztahy a bylo by velice nepříjemné o ně přijít, na druhou stranu by se to vzhledem k širokému záběru asi nijak výrazně pivovaru hospodářsky nedotklo," odpověděli z pivovaru na otázky Deníku.
Pivovar má jinak zahraniční partnery prakticky po celém světě a nějaké výrazné výkyvy v souvislosti s mezinárodním děním nezaznamenává. „Poměrně silná je poptávka z Asie, ale zde je problém přepravních nákladů u poměrně levné komodity, jakou je právě pivo. Dost nám v poslední době pomohlo ocenění Nejlepší pivo na světě pro Primátor Weizenbier od WBA v Londýně a řada poptávek je iniciována právě tímto titulem," uvedli z pivovaru.
Mezinárodní sankce a situace se zatím nijak nedotkly výrobce gumových těsnění do automobilů společnosti Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce. Potvrdil to ředitel společnosti Jan Tichý. Situace na zahraničních trzích je pro společnost standardní. „Automobilkám (VW, Škoda, Audi, GM, Ford, BMW…) se daří. To, že nějaký model běží trochu lépe a jiný trochu hůře, je normální," dodal Tichý.
Export má zatím našlápnuto
Český export podle včera zveřejněné zprávy i na začátku druhé poloviny roku vykazuje velmi dobrá čísla, a to že letošek bude z pohledu obchodní bilance opět rekordní, je již podle Asociace exportérů téměř jisté. Podle včera zveřejněných čísel skončil v červenci zahraniční obchod v národním pojetí přebytkem 11,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 6,6 miliardy. Vývoz se meziročně zvýšil o 18,3 procenta a dovoz o 15,7 procenta. Za dobrými čísly stojí již tradičně automobilový průmysl. Na silné nominální růsty exportů a importů má i nadále výrazný vliv listopadové oslabení koruny.
„Přehnaný optimismus nicméně není na místě. Do červencových čísel se totiž zatím nepromítly sankce proti Rusku. Ukrajinský konflikt představuje riziko, které může vést v následujících měsících ke zpomalení zahraničního obchodu. Nasvědčují tomu i ne příliš pozitivní čísla z klíčového německého trhu a známky oslabení vykazují i jádrové země eurozóny. Na druhou stranu by uvolnění měnové politiky Evropskou centrální bankou realizované minulý týden mělo těmto ekonomikám pomoci," uvedl Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
Podle zprávy Asociace exportérů bude čtvrtý kvartál letošního roku co se exportu týče stabilní. Český vývoz se má držet na vysokých úrovních, nepřijdou-li ovšem rizika.