O prázdninách se čísla zhoršují

Podle úřadů práce je však nárůst nezaměstnanosti v červenci obvyklý a v dalších měsících by měl počet lidí bez práce opět mírně klesnout.

„Je to v podstatě klasický sezonní výkyv. V červenci vždy přichází řada lidí v souvislosti s ukončením školního roku, s tím, že je pololetí. Současně aktivita zaměstnavatelů v letních měsících není tak výrazná, aby ten nárůst dokázala absorbovat," uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. V Královéhradeckém kraji minulý měsíc hledalo práci 18 552 lidí.

„Firmy dělají smlouvy na dobu určitou do 30. června, a na dobu dovolených nemají lidi v pracovněprávním vztahu a berou si je podle potřeby až v průběhu podzimu. Nám přijdou do evidence. Na druhou stranu mnoho z nich nemá přes prázdniny příliš zájem dělat a užívají si spíše volna, obzvlášť v tomto počasí," uvedl ředitel pardubické krajské pobočky Úřadu práce Petr Klimpl. V Pardubickém kraji bylo v červenci bez práce celkem 17 282 lidí.

Nejhorší Svitavsko, nejlepší Rychnovsko

Ve východních Čechách je nejvyšší nezaměstnanost na Svitavsku, kde dosáhla hodnoty 6,2 procenta, a na Hradecku a Trutnovsku, kde činí 5,8 procenta. I tyto okresy jsou  však stále pod celostátním průměrem. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla s podílem 3,4 procenta opět na Rychnovsku.  Dobrou bilanci má i Jičínsko s 3,9 procenta a Pardubicko se 4,2 procenta.

Úřad práce nabízel na konci července v Královéhradeckém kraji 4856 volných míst. Je to mírný pokles proti červnu, ale ve srovnání se sedmým měsícem loňského roku je to téměř dvojnásobek. Vloni jich bylo kolem 2500.

V Pardubickém kraji měl úřad práce uplynulý měsíc hlášeno  5664 volných míst, před rokem jich bylo o 2000 méně.