T. G. Masaryk byl bezesporu jednou z nejvýznamnějších osobností našich novodobých dějin, bez které by vznik Československé republiky v roce 1918 nebyl možný. Proto si konstruktéři a designéři společnosti Elton hodinářská dali na této edici mimořádně záležet. „Vznikly tak společenské hodinky s nadčasovým designem a promyšlenou, zároveň však decentně použitou symbolikou,“ představuje tisková mluvčí firmy Adéla Dittmannová unikátní hodinářský model, kterých vznikla v Eltonu rovná stovka.

Čas ukazuje jen jedna ručička

Na minimalisticky pojatém číselníku zaujme na první pohled nejvýznamnější konstrukční a designová novinka novoměstských hodinářů – ukazatelem času je netradičně jen jediná ručka. „Ta se otočí kolem číselníku klasicky za 12 hodin, kroužek na jejím kratším konci ukazuje celé hodiny. Delší konec ručky upřesňuje čas na vnější stupnici, kde je vždy hodina rozdělena v pětiminutových intervalech mezi dvěma zvýrazněnými indexy,“ popisuje Adéla Dittmannová, jak se orientovat v netradičně pojatém ciferníku.

Zlatý erb, soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí.
Obec Vlkov se probojovala do finále soutěže Zlatý erb

Symbolika v různých provedeních

Číselník dále zdobí letopočet Masarykova narození 1850. Iniciály TGM jsou vyvedené v červené barvě, stejně jako zvýrazněná číslice 1, která symbolizuje fakt, že Masaryk byl prvním československým prezidentem. Ručka je ručně žíhaná do modra. „Na číselníku se tedy prolínají barvy, které byly charakteristické jak pro Masarykovo Československo, tak pro dnešní Českou republiku,“ upozorňuje na ctění národních barev. Jednoduché lineární logo Prim Manufacture 1949 je použito v souladu s modernistickým pojetím designu hodinek.

Kožený řemínek s decentní trikolorou

Lehké pouzdro z leštěné oceli je dílem Studia Olgoj Chorchoj. Hodinky jsou osazeny manufakturním strojkem Prim kalibr 93 s ručním nátahem. „Zadní dýnko zdobí piktogram Novoměstských oblouků, který zdůrazňuje původ hodinek a použití in-house strojku, dále pak Velký státní znak ČSR, jenž se používal v době První republiky,“ dodala Adéla Dittmannová k zadní straně hodinek, jejichž celkový vzhled dotváří kožený řemínek z hovězí kůže vyrobený speciálně pro tuto edici Brašnářstvím Tlustý, který zdobí nápadité prošití v barvě trikolory.

Mimořádné hodinky mají i mimořádnou cenu, která činí 99 900 korun.

Rekonstruovaný strop hradeckého hlavního nádraží.
Nádraží přicházejí o domácí znělky. Správa železnic je po letech ruší

Jiří Řezník