VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: U vězňů ve Valdicích vznikají zajímavé výrobky

Valdice - Vězni ve Valdicích vyrábí různé pomůcky pro školy. Výrobky jsou institucím předávány zdarma jako dar.

5.5.2009
SDÍLEJ:

Výrobky valdických vězňů.Foto: Josef Witschel

S nápadem pomoci nejen hendikepovaným dětem přišla téměř před dvěma roky sociální pracovnice Hana Kolomazníková, která vypracovala projekt řízené aktivity s názvem Rukodělné práce. Při návštěvách speciálních škol zjistila, že pomůcky, které školy potřebují a mohou si z finančních důvodů koupit třeba jen jedno provedení, by odsouzení zvládli vyrobit.

Hana Kolomazníková zkontaktovala vedoucí školského zařízení pro vzdělávání pedagogických pracovníků pracoviště Jičín, která domluvila schůzku se zástupci školek, škol a speciálních škol, a byla jim nabídnuta možnost získání těchto pomůcek, které slouží k rozvoji jemné motoriky, logického myšlení, trpělivosti a slovního vyjadřování a k procvičení koordinace rukou a očí.

Odsouzení ze dřeva vyrábí puzzle, pexeso, zvířata, jedlé a jedovaté houby, dopravní značky, boty na šněrování, ale i speciální kostky pro děti s vadou zraku a dřevěné listy, na které je třeba přišněrovat dřevěný hmyz.

Jde o pracovní aktivity, které mají řadu pozitivních funkcí. Ovlivňují jednání a chování odsouzených. Mohou eliminovat společensky nežádoucí postoje, rozvíjet pozitivní rysy osobnosti, které usnadňují soužití s ostatními odsouzenými a v budoucnu jim mohou napomoci při opětovném začlenění do společnosti. Na výrobě pomůcek se podílí 11 odsouzených zařazených do zvýšené ostrahy i do ostrahy.

Předměty jsou vyráběny na přání jednotlivých škol podle předloh, které si samy dodají, nebo podle odborných časopisů. V rámci programů nakupuje věznice zejména barvy, protože musí splňovat podmínky hygienické nezávadnosti. Jinak jsou pomůcky vyráběny z odpadového materiálu, který vzniká v ústavní truhlárně, ale i u soukromé firmy, která zaměstnává vězně na tzv. kartonáži. Výrobky jsou pak institucím předávány zdarma, jako dar.

Josef Witschel

5.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení