Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Poškozeného' křečka můžete vrátit, otázka je však dokdy

Hradec Králové – Ve zverimexech se s reklamacemi zvířat setkávají celkem běžně. Při koupi drahého psa se vyplatí sepsat správnou smlouvu.

29.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Nejste spokojeni se svým novým zvířecím mazlíčkem? Reklamujte ho, je to možné. O možnosti reklamace zakoupeného zboží ví asi každý. Občas by vás však mohlo překvapit, na co všechno se tyto podmínky vztahují.

Od roku 2009 v Evropské unii platí směrnice upravující mimo jiné i podmínky pro reklamaci a výměnu zboží. Všechny členské státy měly povinnost začlenit tyto změny do svých zákonů nejpozději do konce února letošního roku. V Čechách se novela odložila na poslední chvíli a její schvalování tak proběhlo ve velkém shonu, aby se stihl termín určený Evropskou unií. Jak už tomu bývá, při spěchu se něco přehlédne, či úplně nedořeší.

Jak je to se „záručákem“ u zakoupených zvířat?

V souvislosti s touto novelou se v současné době vedou největší spory o záruční dobu u zvířat. Podle výkladů některých odborníků je doba, ve které má nový majitel právo zvíře reklamovat, ze zákona stále stanovena na lhůtě šesti týdnů. Podle jiných ji však tato novela prodloužila na celé dva roky, jako je tomu u normálního spotřebního zboží.

Šestitýdenní reklamační lhůtu je tak jako tak jistá a u nákupu většiny zvířat by to mělo stačit. Vezmeme-li v úvahu například fakt, jak dlouho žijí akvarijní rybičky nebo běžný křeček, je její „prodloužení“ na dva roky podle většiny odborníků holý nesmysl.

Záruka na dva roky je dle odborníků nesmysl

„Záruční lhůta dva roky je u zvířete dle mého názoru nesmyslná, spoustu onemocnění mohou přivodit majitelé nevhodnými podmínkami chovu, výživy a původní chovatel za následně vzniklé vady opravdu nemůže,“ říká Věra Šiklová, veterinářka z královéhradecké společnosti HKvet.

„Vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu. Práva z odpovědnosti se může kupující domáhat u soudu jen, jestliže vady vytkl nejpozději do šesti měsíců, jde-li o vady krmiv, do tří týdnů a jde-li o vady zvířat, do šesti týdnů od převzetí věci,“ říká znění § 599 občanského zákona, které nahrává prvnímu zmíněnému výkladu. V případě vzniku sporu je finální rozhodnutí až záležitostí soudce.

Reklamace zvířat nejsou nic neobvyklého. Majitelé zverimexů, případně chovatelé se s nimi setkávají vcelku běžně. V tomto případě je nutné dodržet veškeré zákonem stanovené podmínky.

Proto je důležité, aby si nový majitel nechal při nákupu vystavit smlouvu. V případě nákupu akvarijních rybiček za několik desítek korun je to zbytečné, ale pokud si člověk kupuje psa za několik tisíc se toto několikaminutové papírování určitě vyplatí.

„Vrácení peněz za štěně nebo kotě s vrozenou vývojovou vadou se praktikuje často a zodpovědný chovatel s vrácením peněz problémy nemá,“ pokračuje Věra Šiklová.

Mnohem více se podobný typ reklamace uplatňuje u hospodářských zvířat. Stává se to například, když dodavatel není spokojen se zatříděním dodaného zvířete. Tuto situaci pak musí posoudit rozhodčí orgán a ten určí, zda zatřídění bylo správné nebo ne. Navíc na všech jatkách působí veterinární dozor, který posuzuje zdravotní nezávadnost poraženého zvířete.

„U kategorie hospodářských zvířat bych prodloužení záruční doby na dva roky určitě nepodpořila, není k tomu ani důvod. Spousta těchto hospodářských zvířat po dvou letech už ani nemusí žít,“ říká k této problematice Stanislava Ervová, generální ředitelka společnosti Chovservis.

(dak)

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení