Ve středu se starosta setkal se zástupci České pošty (ČP), aby s nimi jednal o možné podobě dalšího fungování kamenné pošty v obci. Zdejší pobočka byla totiž jednou z osmi pošt náchodského regionu, které byly na přelomu srpna a září v rámci „optimalizace“ služeb navrženy k zrušení.

Na základě nebývalého zájmu veřejnosti o místa, kde ČP uvažovala o jiné formě obsluhy zákazníků, bylo plánované rušení poboček odloženo s tím, že zástupci pošty budou jednat s každým zástupcem samosprávy té či oné obce individuálně. „Touto schůzkou pošta svůj slib splnila,“ potvrdil nám včera starosta Jaroslav Vaněček, který prosazoval setrvání místní pobočky v obci.

Zda pošta v navrhovaných místech zůstane záleží nyní i na jednání s místní samosprávou. Řešením může totiž být společné sdílení nákladů na provoz místní pošty. A právě toto jednání zajistilo pro obec fungování pošty za určitých změn v provozní době i do budoucna.

Starosta, který nesouhlasí s úplnou náhradou pošty motorizovaným doručováním, které v obci nefunguje ke spokojenosti obyvatel, přistoupil na předložený návrh nových hodin pro veřejnost.

V současnosti je od pondělí do pátku pošta otevřena od 7,30 do 10 od 14 do 15 hodin (kromě úterý, kdy má jen dopoledne), což je týdně 18,5 hodiny. Od března 2009 by se tato pracovní doba měla změnit od 8 do 9 a od 14 do 15 – celkový čas by se zkrátil na 11 hodin. V čase mezi dopolední a odpolední otevírací dobou by se podle starostových slov „pošťačka“ podílela na roznášení zásilek, v čemž by zastoupila nynější motorizované doručování, které starosta považuje za anonymní.

„Předpokládám, že doručování formou místní vedoucí pošty je pro obec výhodnější – už jen kvuli lepším sociálním vazbám,“ vysvětloval zástupcům pošty starosta Jaroslav Vaněček, který navrhoval i další vstřícný krok k snížení nákladů na provoz pošty v podobě úpravy nájmu.