Meziměsíčně průmyslová produkce stoupla o 0,1 procenta. Ke květnovému růstu nejvíce přispěla výroba elektrických přístrojů a automoprůmysl, i když ten oproti minulým měsícům zvolnil. Podle analytiků se jedná o mírné zklamání, čekali, že si průmysl udrží dvojciferné tempo růstu.
„Aktuální vývoj nepovažujeme za změnu trendu k horšímu, ale za korekci, za níž stojí i vysoký srovnávací základ z předchozího roku,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Ve srovnání s okolními zeměmi je český průmysl v dobré kondici. „Roste takřka třikrát rychleji než je průměr v Evropské unii,“ říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
S růstem průmyslu přibývá i počet lidí, kteří v něm pracují. V květnu jich meziročně přibylo 24 tisíc, což je růst o 2,1 procenta. Nejvíce jich nově přijali v produkci pryžových a plastových výrobků.
Platy v oboru meziročně narostly o 7, 2 procenta a průměrná mzda se tak přehoupla přes 21 700 korun. To je přes tisíc korun více než celorepublikový průměr.
Nové zakázky průmyslových podniků ve vybraných odvětvích v květnu dosáhly 155,9 miliardy korun v běžných cenách. Z toho na zakázky ze zahraničí připadalo 102,6 miliardy korun. Meziroční přírůstek nových zakázek zpomalil na půl procenta, objednávky ze zahraničí se zvýšily o 10,1 procenta.
Podle Dufka přes zvolnění tempa zůstává výhled průmyslu dobrý a udrží si průměrné tempo kolem 8,5 procenta. Pomůže tomu hlavně očekávané posílení elektrotechnického průmyslu.