Komu se nelení, tomu se zelení. Kdo se tímto pravidlem řídil a pečlivě shromažďoval noviny, má v současnosti vyhráno. Výkupní ceny starého papíru šplhají do rekordních výšek. Sběrny bědují a školy mají peníze na výlety.

„Takhle vysoké ceny za posledních pět let nepamatuji. Je možné, že na to má vliv hospodářská krize. Papír jsme v dubnu vykupovali za 1,60 až 1,80 koruny za kilogram, noviny a časopisy za 2,20 koruny za kilogram. O cenách v květnu je zatím možné jen spekulovat. Předpokládám ale, že budou buď obdobné, nebo trochu poklesnou,“ řekl Stanislav Horáček, ředitel nákupu společnosti NAPOS v Předměřicích.

V minulých letech tomu bylo naopak. Některé sběrny přestaly suroviny vykupovat úplně, v jiných museli lidé dokonce platit za to, že k nim papír nebo železo mohli odvézt.

Sběrem starého papíru si mohou v současnosti výrazně přivydělat i školy. „Město žádné akce neorganizuje. Školy starý papír sbírají z vlastní iniciativy a také utržené peníze patří jim, i když je zřizuje město,“ uvedla Alena Synková z odboru školství hradeckého magistrátu.

Například firma NAPOS spolupracuje se 120 školami v regionu. „Sběr děláme nárazově, přibližně čtyřikrát do roka. Děti o něj zájem mají. Za loňský rok jsme nasbírali devatenáct a půl tuny starého papíru. I když výkupní ceny nebyly vysoké, stále se nám to vyplatilo. Peníze pak využíváme na zaplacení toho, na co bychom z rozpočtu školy neměli. Například na odměny do soutěží,“ objasnil ředitel ZŠ Habrmanova Jiří Šimek.

Pilnými sběrači jsou i školáci z Předměřic. „Pořádáme nejen sběr starého papíru, ale i plastových víček či kaštanů. Vždycky si necháme dvakrát do roka na týden přistavit kontejner, kam mohou rodiče papír vozit,“ řekla Věra Petrová, ředitelka ZŠ v Předměřicích nad Labem.

Zisk z odevzdaného sběru zde používají například k tomu, aby mohli žákům přispět na dopravu a odměny, když jedou na výlet nebo do školy v přírodě.

LENKA KAŠPAROVÁ