„Jedná se o prodavače ovoce na jedné z výpadovek z města. Lidé si stěžují, že si účtuje větší hmotnost za prodané zboží,“ uvedl Karel Nohejl, ředitel hradecké ČOI. Kontroly stánkařů a prodejců se ze strany inspekce rozjely už naplno.

Zjišťuje především, jestli obchodníci nešidí své zákazníky na hmotnosti, dodržují správnou míru a mají všude uvedeny správné ceny. Prodejci textilu zase musí zákazníkovi poskytnout veškeré potřebné informace k zboží. „Konkrétní výsledky budou k dispozici až v příštích dnech, denně zkontrolujeme kolem deseti prodejních jednotek, reagujeme i na podněty občanů,“ dodal Nohejl.

Nad dobou spotřeby potravin, správném dodržování skladovacích podmínek a teplot bdí zase Krajská hygienická stanice v Hradci. „Kontrolujeme i postup přípravy pokrmů, podmínky prodeje, součástí kontroly je i zásobování pitnou vodou a dodržování zásad osobní a provozní hygieny,“ uvedla Veronika Krejčí z hygienické stanice.

Mezi nejčastější prohřešky prodejců patří zamražování potravin kvůli prodloužení doby trvanlivosti, nepoužívání jednorázových rukavic při manipulaci s nebalenými potravinami, špatný úklid a znečištěný pracovní oděv.

Od června už provedla dvě stovky kontrol maloobchodů hradecká zemědělská a potravinářská inspekce. Tu zajímá, jestli jsou potraviny bezpečné, splňují jakostní parametry a jsou správně označeny a skladovány. „Nejčastěji chybí povinné údaje na obalech, většinou jde o drobnosti, které prodejce napraví ještě za přítomnosti kontrolorů, pak až přijdou na řadu pokuty. Ve vážných případech můžeme zakázat používání prostor,“ uvedla mluvčí Martina Šmídtová.