Zkuste překvapit rodinu, a namísto tradiční štědrovečerní večeře typu rybí polévka, bramborový salát, obalovaný kapr naservírujte svým blízkým něco jiného, něco levnějšího.
Co kdyby se stal součástí vaší štědrovečerní večeře například vánoční kuba? Že vám je název tohoto staročeského pokrmu povědomý, ale že jste jej nikdy neochutnali? Že nevíte, jak se správně připravuje? Receptů je mnoho, snad v každé dobré kuchařce najdete návod na přípravu.
Kdo chce, může vyzkoušet recept od naší čtenářky Elišky Bauerfeindové z Nového Města nad Metují: „V dostatečném množství vody uvaříme kroupy, zvlášť na pánvičce osmažíme dvě až tři cibule. K nim přidáme houby z mrazáku (pokud má někdo sušené, tak by je měl nejprve namočit do vody) a restujeme. Kdo chce, může zkusit použít žampiony, určitě jimi nic nezkazí, ba naopak – někomu chutnají tyto bílé houby rostoucí na loukách mnohem víc, než houby nasbírané v lese. Následně osolíme a opepříme. Po orestování přidáme uvařené kroupy. Dochutíme česnekem a majoránkou. Vymastíme zapékací mísu, vysypeme ji strouhankou a dáme na ni směs z pánve. Necháme chvíli zapéct, tak, aby vznikla kůrčička. Lze přidat ještě navíc kousek vařeného uzeného či slaninu.
Jedná se o poměrně jednoduchý a rychlý recept, který vám pomůže ušetřit nějakou tu korunu. Zkuste zavzpomínat na doby našich babiček a prababiček, jež mají vánočního kubu jistě v živé paměti.
Lehký, bramborový salát, který se dělá převážně v Rakousku. Jedná se o jednoduchý recept, jehož kouzlo spočívá v přípravě.
Suroviny: vařené brambory, sůl, pepř, ocet, olej, cibule, cukr, petrželka, čerstvý okurek nakrájený na kolečka – nahoru na ozdobení.
Postup: 3 – 4 vařené brambory nakrájíme na kolečka, vložíme do větší mísy, posolíme, popepříme, lehce pocukrujeme, dále zakápneme octem a olejem (nejlépe olivovým), posypeme najemno nakrájenou cibulkou. Toto je první vrstva. Dále pokračujeme opět bramborami a uděláme další vrstvy. Mezi dvě vrstvy můžeme přidat čerstvou nadrobno nakrájenou petrželku. Vrstvíme dokud nám nedojdou brambory.
Nakonec nahoru nakrájíme čerstvý okurek na kolečka.
Fígl je v dostatečném odležení nejlépe do druhého dne.
Před samotným podáváním salát řádně promícháme a můžeme baštit.
Kdo chce, může ještě navíc přidat nakrájenou ředkvičku či chřest v konzervě. Obě varianty salát osvěží.
Pro ty, jež vsadí na klasiku a k večeři budou mít na Štědrý den přece jen kapra, přinášíme recept na bramborový salát bez majonézy, který lze ve finále ozdobit tak, aby kromě chuťových buněk lahodil také vašemu oku. Zejména děti jistě ocení, pokud bude bramborový salát připomínat například kapra, vánoční stromeček či něco docela jiného. Fantazii se meze nekladou. Dobrou chuť – ať už s kubou či s kaprem.
Ačkoliv se většina lidí v průběhu celého roku snaží šetřit, Vánoce bývají jedním z mála ročních období, kdy i ti největší šetřílkové rádi upustí korunu (stokorunu, tisícikorunu?) navíc.
Jak přežít Vánoce bez zbytečných výdajů? Jak může vypadat štědrovečerní tabule a co by na ní nemělo chybět? Ve většina českých rodin se ctí na Štědrý den tradice. Někde se drží celodenní půst, aby pak večer mělo zlaté prasátko možnost ukázat se v celé své kráse. U zástánců půstu není třeba počítat s obavami, že by při večeři byli vybíraví, či dokonce, že by po celodenním hladovění nechali nějaké velké zbytky na talíři.
Kdo ctí tradice, ten také, ačkoliv si to mnohdy ani neuvědomuje, šetří. Klasická štěrovečerní večeře, která zahrnuje rybí polévku, bramborový salát a obalovaného kapra, může být vcelku levnou záležitostí, pokud si dáte tu práci a zjistíte si, kde ve vašem okolí je kapr nejlevnější. Vůbec nejlepší varianta je získat kapra – třeba jako dárek – od nějakého rybáře. K tomu brambory vypěstované na vlastní zahrádce… a štedrovečerní večeři máte opravdu za hubičku. O to větší peněžní tok můžete pustit z vaší peněženky po směru obdarovávacím… z čehož budou mít jistě radost majitelé těch obchodů, které v rámci svého „lovu dárků na poslední chvíli“ navštívíte.