„Ještě v lednu, kdy jsme oslovovali fimy s otázkou počtu požadovaných brigádníků, se nám sešlo na 800 požadavků. Při dubnové aktualizaci už jich bylo jen 150 a od té doby se nabídka ještě zúžila. Zbyly už jen méně lukrativní nabídky, například v call centrech, roznášení pošty, mytí nádobí v pohostinství, práce v zemědělství a podobně,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

„Proti minulému roku je nabídka brigád nižší zhruba o dvě třetiny,“ dodal Klimpl. Je to tak, zavadit o letní brigádu, pokud nemá uchazeč mezi podnikateli nějakého strýčka, je skutečně problém.

„Žádné brigádníky nechceme. O prázdninách jsme brávali na višně, ale letos budou špatné výkupní ceny, takže je budeme jen setřásat. Na to brigádníky nepotřebujeme,“ řekla pracovnice firmy Malus z Choustníkova Hradiště.

„Brigádníky o prázdninách budeme zaměstnávat, ale žádné nové. Máme stálé, kteří už něco umějí, a ti nám vypomáhají stále,“ přidal se Josef Novotný, majitel výrobny Pardubického perníku.

A pokud se už podaří práci na léto sehnat, musí studenti počítat s nižšími výdělky než v minulých letech. Právě kvůli velkému zájmu o brigády klesly o deset až dvacet korun za hodinu. Například manipulantům a skladníkům se snížily odměny z osmdesáti na pětašedesát až sedmdesát korun a brigádníci na pozici pokladní, kteří loni dostávali devadesát korun za hodinu, se musí spokojit s částkou až o dvacet korun nižší.

„Zájem o brigády vzrostl o 60 procent, nabídek je přitom o polovinu méně. U prací placených přes 100 korun za hodinu jsme zaznamenali i sto odpovědí na jednu nabídku,“ uvedla Jana Skálová ze společnosti LMC provozující portály práce.cz a jobs.cz.

Šanci mají uchazeči, kteří nabídky na práci projíždějí na internetu každý den a jsou schopni reagovat na urgentní nabídky nárazových brigád.