Podobu letošního tendru ostře napadá především zlínská firma CE WOOD, a. s., které se nelíbí monopolní chování Lesů České republiky. Ty spravují kolem šedesáti procent lesní plochy na našem území. Jen pro srovnání: podobný státní podnik v Rakousku se stará pouze o šestnáct procent takových ploch.
„Bavme se především o principech podnikání. Ty, které předvádí Lesy České republiky, potažmo stát, mi připomínají předlistopadovou dobu. Přitom si myslím, že soukromá společnost je schopna postarat se o les ekonomičtěji a ekologičtěji než stát. Současná podoba je spíše o chytrém úředníkovi, který vodí dělníka po lese a říká mu dnes udělej to a zítra ono,“ popisuje situaci Ivan Doubrava, generální ředitel zlínské akciové společnosti CE WOOD.

Podle Doubravy lidé s odbornými znalostmi kvůli současnému stavu opouštějí dřevařský průmysl. „Stačí se podívat na Slovensko. Při kalamitě z doby před dvěma lety se ukázalo, že velké dřevařské firmy tamnímu trhu chybějí a značnou část škod likvidovaly české firmy,“ dodává.


Lesy České republiky mají na situaci jiný názor. Z vyjádření tiskového mluvčího Tomáše Vyšohlída vyplývá, že společnost CE WOOD je jediná, která si na podobu výběrového řízení stěžovala.


„Současná podoba tendrů je pro soukromé subjekty do jisté míry riziková. Rozhoduje pouze nabídnutá cena, a proto může mezi firmami panovat nejistota, zda zakázku dostanou. Tendry rozhodně nejdou proti zákonu. Potvrdil nám to i právní rozbor, který máme,“ vysvětluje Vyšohlíd.


Podobné stanovisko zaujal k problému i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle jejího předsedy Martina Peciny neodporuje současná podoba zadávání tendrů zákonu.