Zakázky se týkají zhruba poloviny dřeva, které se ve státních lesích těží. Celková hodnota tendrů by měla být kolem šesti miliard korun.

Dokumentaci k zakázkám budou mít zájemci na internetových stránkách LČR. Ode dneška jim začne běžet lhůta pro podání nabídek, která je 49 dnů. Nynějších 98 tendrů bude ve dvou částech zveřejněno na internetové adrese www.centralniadresa.cz v následujících dnech.

„Zakázky se týkají zajištění lesnických činností formou dodávky služeb v pěstební činnosti a výroby dříví na odvozní místo. Jedná se o část zakázek, u nichž bude obchod s dřívím probíhat v režii státního podniku,“ uvedla tisková mluvčí Lesů České republiky Renata Macková.

Druhá část veřejných zakázek, ve které budou dřevo obchodovat přímo firmy pracující na daném území, bude vypsána nejpozději do třiceti dnů.

„V zájmu vedení státního podniku LČR je dosáhnout shody v oblasti smluvních vztahů s podnikatelskými subjekty, neboť zklidnění situace je nezbytné pro práci podniku i smluvních partnerů,“ objasnila Macková. Podíl na obchodu se dřevem byl jádrem problému mezi podnikem Lesy ČR a lesnickými firmami.

Lesy ČR chtěly získat nad obchodováním větší kontrolu, čímž by se jim zvýšily zisky. To se nelíbilo firmám, které se bály, že by obchod byl neprůhledný. Dohoda mezi ministerstvem a dřevaři by měla ukončit období těžkých sporů mezi státním podnikem a lesnickými firmami. Spory na tendry na lesnické práce trvají již tři roky. Výběrová řízení, která podnik vypsal od roku 2004, vždy některá lesnická firma označila za nezákonná. Postup Lesů ČR v minulých tendrech označila za chybný i Evropská komise.

Podnik Lesy České republiky obhospodařuje více než 1,3 milionu lesního majetku ve vlastnictví státu.

To je zhruba 83 procent rozlohy všech státních lesů. Roční těžby se pohybují v průměru kolem sedmi milionů metrů krychlových dřeva, což představuje asi 72 procent běžného přírůstu. K tomu ještě pečují o zhruba dvacet tisíc kilometrů určených bystřin a vodních toků.