Čím svědomitěji lidé třídí odpad, tím více na to doplácíme, stýskají si starostové. Lepší házet vše na jednu hormadu do popelnic. Ministr Bursík by měl radost.

Na obecní rozpočty naplno dolehla hospodářská krize. Zájem už není ani o odpady. U tříděného se dokonce zcela otočila situace. Donedávna za něj dostávaly obce zaplaceno od státem licencované společnosti Eko–Kom. Teď za jeho svoz a likvidaci platí víc, než zpětně dostanou.

„Žijeme v Absurdistánu. Vynaložili jsme obrovské peníze na vytvoření sítě kontejnerů na tříděný odpad a občany jsme s velkým úsilím naučili odpad třídit. A najednou nastala situace, kdy čím více vytřídíme, tím více za tento odpad zaplatíme. Například teď v únoru jsme byli v plastových odpadech v minusu 1600 korun,“ zlobí se starostka Malých Svatoňovic na Trutnovsku Eva Hylmarová.

„Je to opravdu nelogické. Čím jsou občané ukázněnější, tím víc za to z obecní kasy nakonec zaplatíme. Ale toto musí vyřešit stát, nikoliv my nebo odpadová firma,“ dodala.

Stejný problém nyní řeší všude. „Sotva se lidé naučili třídit, nastal problém tento odpad vůbec udat, už o něj není zájem. Kupí se nám ve sběrném dvoře a brzy už ho nebude kam dávat. Stojí nás peníze, ale výnosy nemáme žádné,“ přisvědčila starostka Kostelce nad Orlicí Ivana Červinková.

O tom, že o odpady je mizivý zájem, potvrzují i výkupní ceny ve sběrnách surovin. Za uložení papíru tady zákazníci musí nyní naopak platit. Pokud situaci nezačne stát řešit, nepřímo tím vyšle občanům jasný vzkaz: Odpad netřiďte, všechno házejte do popelnic. Vy si ulehčíte kroky a své obci či městu peníze.

„Za tříděný odpad jsme zatím neplatili, ale máme signály, že by tomu mohlo být brzo jinak,“ přidal se starosta Třemošnice na Chrudimsku Stanislav Peca. Za tříděný odpad vloni město dostalo 450 tisíc korun.

Ekologie je jediným důvodem, který starosty u třídění odpadů ještě drží. „Z ekonomického hlediska se třídit odpad určitě nevyplatí. Ale třídíme dál. Kvůli ochraně životního prostředí,“ uvedl starosta Dobrušky Petr Tojnar.