Zdražení ohlásily královéhradecké vodárny, a to o 4,6 procenta na 67,77 korun za kubík dodané i odvedené vody po započítání vyšší DPH. Od prvního ledna bude DPH činit deset místo dosavadních devíti procent. Bez započítání vyšší daně činí nárůst 3,6 procenta.

„Nárůst ceny je tak nižší než roční míra inflace, která je ve smlouvě mezi vlastníkem a provozovatelem vodárenského majetku posuzována za období od června do června. Takto vyjádřená míra inflace byla 3,7 procenta. Zvýšení ceny je způsobeno hlavně nárůstem odpisů majetku z titulu nově vybudovaných vodovodních a kanalizačních sítí a zařízení v letošním roce,“ uvedl František Barák, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s.

Cena vodného a stočného v základní sazbě dvousložkové ceny tak bude v Hradci v roce 2010 (bez DPH) činit 61,61 Kč za 1m³, základní pevná složka je 382 Kč za vodné a Kč 382 Kč za stočné za rok. O 4,5 procenta u rodinných domů a 23 procent u velkých paneláků se také zvýší pevná složka ceny.

Průměrná čtyřčlenná rodina se spotřebou 120 litrů vody na osobu a den tak zaplatí za vodu asi o 560 korun více než letos. Hradecké vodárny v krajském městě a širokém okolí v okrese zásobují asi 149 tisíc lidí.

Zdražení už dříve ohlásily některé další východočeské vodárny, jak informoval Deník. Například v Pardubicích si lidé připlatí od ledna za vodu 5,16 procenta, za kubík dodané a odvedené vody tak nově zaplatí 66,40 koruny, na Náchodsku vodárny zvednou ceny o o 3,1 procenta na celkových 56,87 korun uza kubík.