Ekonomický náměstek podniku Zdeněk Zima to sdělil agentuře ČTK. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den tak příští rok čtyřčlenná rodina na Náchodsku zaplatí za vodu zhruba o 390 korun více. VAK Náchod zásobuje vodou přes 77 000 obyvatel okresu.
Do nové ceny vodárny promítly inflační nárůst cen vstupů a započítali do ní i vliv devalvace koruny. Firma odhadla, že oslabení koruny způsobí zdražení materiálů z dovozu a pohonných hmot asi o dvě procenta. Ve vyšší ceně se podle Zimy odrazil i výpadek ve fakturaci stočného v Broumově, který vyplývá ze změny podmínek provozování tamní městské čistírny odpadních vod od 1. ledna.
Cena vodného a stočného na Náchodsku patří v královéhradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou mají už letos ceny vyšší než náchodský VAK pro příští rok. V ČR se letos ceny vodného a stočného u vodárenských firem pohybují přibližně od 40 korun do 100 korun za metr krychlový vody.
VAK Náchod letos dokončil investici téměř za čtvrt miliardy korun do rekonstrukce čističky odpadních vod v Náchodě a stavby nových kanalizací. Evropské fondy akci podpořily dotací 138 milionů korun. Pro roky 2014 a 2015 VAK připravuje výstavbu kanalizace ve Zbečníku za přibližně 70 milionů. V příštím roce by se na nové kanalizace měly napojit i Jizbice a část Lipí.
Loni vodárny vykázaly zisk 25 milionů při tržbách 207 milionů korun. Letos mají v plánu zisk 28 milionů a investice 70 milionů korun. Zisk podnik vrací zpět do infrastruktury, dividendy nevyplácí. Asi 90 procent akcií VAK vlastní obce v čele s Náchodem a Novým Městem nad Metují.