Včerejší vyhlášení této soutěže bylo ve 14 hodin v Praze a předcházela mu prezentace průzkumu, který zjišťoval kvalitu a rychlost elektronické komunikace ve více než 200 radnicích v obcích s rozšířenou působností.

Organizátoři „Města pro byznys“ tak prozradili, která radnice nejlépe a nejrychleji elektronicky komunikuje s podnikateli.

Vyhlášení prvního ročníku srovnávacího žebříčku Město pro byznys se setkalo s velkým úspěchem a zájmem médií. Tím se potvrdilo, že takto rozsáhlé srovnání měst na základě jejich podnikatelského potenciálu v Česku dosud chybělo. Podle slov organizátorů není soutěž jen žebříčkem měst s nejlepšími podmínkami pro podnikání, ale i živou diskusí, jak mohou samotná města podnikání podpořit.

Letošní titul Nejlepší město pro byznys 2009 může získat každá obec s rozšířenou působností v České republice. Do výzkumu bude zapojeno 205 měst a 22 městských částí hlavního města Prahy. Krajské kolo v Královéhradeckém kraji se uskuteční 16. června.

Města budou opět hodnocena na základě 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí. Žebříček zahrnuje podporu podnikání ze strany regionálních správ, porovnává podnikatelské prostředí, situaci na pracovním trhu, atraktivitu lokality, cenové podmínky dané oblasti a výsledky výzkumu na radnicích a mezi podnikateli.

Projekt vznikl jako reakce na současnou potřebu monitorovat regionální iniciativu a ukázat, jak se místní správy podílí na zlepšení podnikatelského prostředí.

V loňském ročníku si nejlépe na Náchodsku vedlo Nové Město nad Metují, které v rámci celého Královéhradeckého kraje skončilo na druhém místě za vítěznou Novou Pakou. Náchodu pak patřila čtvrtá příčka, v polovině tabulky patnácti měst skončila Jaroměř a až hluboko vzadu, těsně před posledním Dvorem Králové nad Labem, figuroval na čtrnáctém místě Broumov.

Jak dopadnou pověřená města Náchodska letos uvidíme za několik týdnů.