V pondělí vstoupily zdravotní sestry v nemocnicích kraje do stávkové pohotovosti. Spojily se kvůli liknavosti vedení kraje k jejich požadavkům na zvýšení mezd, které se během fungování nemocnic jako akciových společností oproti příspěvkovým či státním organizacím propadly o několik tisíc korun měsíčně.

„Požadujeme dofinancování z prostředků kraje a navýšení mezd zdravotníků minimálně o 3000 korun měsíčně. Bez toho není možné získat nové zaměstnance ani zastavit odchody personálu, které již ohrožují samotnou péči o pacienty,“ uvedli odboráři ve společném prohlášení.

Vedení kraje sice zdravotníkům po jejich nedávné petici slíbilo navýšení mezd o šest procent, v průměru zhruba 1500 měsíčně, to ale odboráři označili za alibismus.

„To bylo pokryto ze zdrojů nemocnic. Kraj se na zvýšení mezd nepodílel jedinou korunou!“ zlobí se Iva Řezníčková z krajské sekce Odborového svazu zdravotnictví.

Šestiprocentní nárůst hradí podle odborářů zdravotní pojišťovny a týká se všech zařízení, neřeší tím pádem propastný rozdíl mezi odměňováním v akciových a příspěvkových organizacích.

„Rozdíl v průměrné hrubé mzdě zdravotní sestry a dalších nelékařských zdravotnických pracovníků (laboranti, fyzioterapeuti, radiologičtí asistenti…) činí dnes oproti příspěvkovým organizacím zhruba 5000 korun měsíčně a 7000 korun oproti hradecké fakultní nemocnici. Důsledkem je stále vyhrocenější krize v nedostatku pesonálu krajských nemocnic,“ dodala Řezníčková.

Průměrný plat středního zdravotnického personálu se v nemocnicích Královéhradeckého kraje pohybuje kolem 20 500 korun, což odpovídá celostátnímu průměru.

„Kraj chce platy průběžně navyšovat, ale podle reálných možností rozpočtu, ne na základě populistických rozhodnutí bývalé vlády, která navýšení nařídila, ale nedala na něj peníze,“ řekla Jana Třešňáková, krajská radní odpovědná za zdravotnictví.

Dnes se na téma stávkové pohotovosti uskuteční na hradeckém krajském úřadě konference za účasti zdejších politických a pravděpodobně i odborných špiček.