Především lidé ve městech naopak mohou výrazně ušetřit díky levnějšímu plynu a elektřině vybojovanému v elektronických aukcích. Právě energie totiž tvoří největší část výdajů domácností.

Stejně budou za vodu platit domácnosti v Pardubicích a Chrudimi. I když vodárny v posledních letech investují do modernizace vodovodní sítě, příští rok se to v platbách jejich zákazníků neprojeví. Cena zůstane stejná i v Trutnově, Jičíně či Vrchlabí.

Tam, kde zdražují, se navýšení vejde do pěti procent. Příkladem je Hradec Králové a okolí, kde cena stoupne o 3,5 procenta na 91,13 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Při průměrné spotřebě 35 m/3 na osobu za rok zaplatí příští rok čtyřčlenná domácnost v Hradci za vodu zhruba o 433 korun více. Voda v Hradci byla přitom už nyní nejdražší ve východních Čechách. Vodné a stočné podraží i ve Svitavách a Ústí nad Orlicí, nejvíc pak v Náchodě, a to o 4,3 procenta na 71 korun za metr krychlový.

Lidé příští rok zaplatí více rovněž za dálkové teplo. Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo do 24 tisíc domácností, zvedne od ledna cenu tepla o nadprůměrných 6,3 procenta na 457,58 Kč za gigajoule vč. DPH. Domácnost tak zaplatí za rok asi o 800 korun víc. Důvodem zdražení je to, že Elektrárny Opatovice zvedly hradecké firmě cenu tepla z primárního horkovodu o 8,45 procenta. Cenu však ještě kvůli stížnostem bude přezkoumávat Energetický regulační úřad (ERÚ). Pardubic a Chrudimi se zdražení tepla z Opatovic dotkne méně, asi o 5,5 procenta. Elektrárna Poříčí, která teplem zásobuje Trutnovsko, zvýší cenu o tři procenta na 553 Kč za GJ s DPH. U domácností napojených na zásobování teplem se zdroji na zemní plyn by měla cena tepla stagnovat.

Poplatek za odvoz odpadu v naprosté většině okresních měst zůstane po letošním zdražení stejný. Sazba se zpravidla pohybuje kolem 500 korun na osobu. Drobnou změnu udělali v Jičíně, kde hranici pro osvobození od poplatku u dětí zvedli z jednoho na čtyři roky věku dítěte. Město tak chce podpořit rodiny s malými dětmi.

Lidem v městských bytech se už nebude zvyšovat nájemné, regulace skončila na konci roku 2012. Města ani nemění sazby za daň z nemovitosti. V Pardubicích například majitel 80metrového bytu v centru města zaplatí přes 1300 korun. Vlastníci rodinných domů v Chrudimi 600 korun.

Samostatnou kapitolou jsou pak očekávané úspory u plynu a zejména u elektřiny. Podle ERÚ elektřina pro domácnosti příští rok zlevní ve východních Čechách v průměru o 12 procent. Například rodiny, které elektřinu využívají k vytápění, tak mohou ročně ušetřit několik tisíc korun. Lidé mohli ušetřit i tím, že se v průběhu letošního roku zapojili do hromadných aukcí energií, které organizovaly radnice. Například při aukcích ve Svitavách nebo Pardubicích dosáhly úspory u obou komodit pro obyvatele od 25 do 30 procent.

Zlevňování chystají také plynárenské firmy. Regulovaná složka ceny plynu, která tvoří asi pětinu celkové ceny, se pro domácnosti průměrně sníží o 5,19 procenta. ERÚ pro rok 2014 tak předpokládá spíše stagnaci nebo jednoprocentní zlevnění cen plynu.

V Hradci Králové však zdraží jízdné v MHD. Jednotlivá papírová základní jízdenka podraží o tři koruny na 18 korun. Jízdenka zakoupená u řidiče zdraží o dvě koruny na 20 korun. Ceny ostatních jízdenek se nezmění. Jednotlivá jízda placená čipovou městskou kartou bude dál za 12 korun. V jiných východočeských městech včetně Pardubic bude stát jízda MHD stejně jako dosud. (kim, čtk)