„Průměrná doba jedné pracovní neschopnosti klesla o téměř tři a půl dne. V posteli si nemocný člověk poleží přes jednatřicet dnů,“ uvedla Alena Fraňková z odboru komunikace ČSSZ. Pokles byl zaznamenán ve všech čtrnácti krajích České republiky.
Nejvíce marodí na severu Moravy
Přestože byl tento trend zaznamenán ve všech krajích České republiky, stále mezi nimi zůstávají velmi vysoké rozdíly. Nejdéle stonají lidé v Moravskoslezském kraji (37,89 dne), naproti tomu se s onemocněním nejrychleji vypořádají v Praze (26,16). V Královéhradeckém i Pardubickém kraji se průměr prostonaných dnů pohyboval těsně nad třiceti dny.
Specialisté na problematiku nemocenské vidí za trvale se snižujícími čísly hned několik faktorů. Lidem se především nevyplatí marodit. Drobnější onemocnění, jakým je například nachlazení, přecházejí a u vážnější nemoci se snaží využít dovolenou. „Obecně můžeme konstatovat, že se zpřísnily hlídací mechanismy. Už i firmy začínají dávat podněty na přezkoumání zdravotního stavu zaměstnance v případě, že mají podezření ze zneužití nemocenské. Podobně spolupracují i obvodní lékaři. Dalším důležitým jevem byla absence výraznějších epidemií, tak jak tomu obvykle bývalo v minulých letech. Díky teplu jsme žádnou takovou nezaznamenali,“ dodala Fraňková.
Nejčastější příčinou pracovní neschopnosti bylo onemocnění dýchací soustavy.