Povinné plošné očkování dětí nezahrnuje ochranu proti infekční žloutence typu A. Jejímu přenosu nemusí zabránit ani důsledné dodržování hygienických návyků. Jedinou účinnou ochranou proti žloutence typu A je očkování.
Pozor! Prázdniny
Nyní zbývá posledních 14 dní, kdy v rámci preventivní vakcinační kampaně platí sleva na dětskou vakcínu proti žloutence A – Havrix Junior. Děti se během prázdnin mohou žloutenkou typu A nakazit kdykoliv a kdekoliv – na dětských táborech či kurzech, na výletech s babičkou a dědou, při hře u potůčku v lese nebo na dovolené s rodiči. Vstupní branou viru žloutenky A jsou totiž ústa. Tento velmi odolný virus se nejčastěji přenáší kontaminovaným jídlem a vodou, po dlouhou dobu může například přežívat i v mořské vodě! Děti se s ním mohou setkat nejen v oblastech s nízkou hygienou, ale může se objevit i v luxusním hotelu. Vysoké riziko na cestách představuje voda z kohoutku, kostky ledu, plody moře, saláty, neoloupané a neomyté ovoce a zelenina, nedovařené maso, nepasterizované mléko či zmrzlina.
Pouhý kontakt
„Právě hepatitida A je onemocnění, se kterým se může nevědomky setkat kdokoliv a kdekoliv pouhým kontaktem s věcí nebo potravinou, které se předtím dotkl nakažený člověk. Riziko je značné ve všech věkových skupinách. Možnost nákazy je velmi vysoká i v dnešní době, kdy stále více lidí cestuje na dovolenou se stále menšími dětmi.“ uvedla Jiřina Dvořáková, praktická lékařka pro děti z Pardubic.
Přeočkování
Před spoustou chorob děti bohužel neochráníme, ale pokud máme tu možnost je ochránit, proč ji nevyužít? Pořízení jedné dávky vakcíny vyjde rodiče po slevě na přibližně 700 korun.
K získání dlouhodobé imunity je nutné v období šesti až dvanácti měsíců po aplikaci první dávky očkovací látky provést přeočkování. Většina zdravotních pojišťoven přispívá na očkování proti hepatitidám v rámci bonusových programů.