Tři lidé zahynuli v minulém roce při požárech v Královéhradeckém kraji. Je to podstatně méně než v minulých letech. Hasiči ale za sebou mají perný rok. Počet událostí, které museli řešit, byl rekordní.

„Jeden z největších požárů jsme měli v Rokytnici v Orlických horách. U požáru pily, briketárny a rodinného domu zasahovalo postupně 14 jednotek,“ líčil červencový požár se škodou přes 26 milionů korun náměstek pro operační řízení Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Jan Čech. „Škoda byla totální, uchráněné hodnoty bohužel nula. Už při příjezdu jednotek byl požár ve značeném stádiu rozvoje a vzhledem k uskladnění hořlavého materiálu se objekt nepodařilo zachránit,“ dodal k ohni s vůbec největší loňskou škodou ředitel krajských hasičů David Pouč.

V Rokytnici v Orlických horách vypukl rozsáhlý požár pily
Velký požár v Rokytnici v Orlických horách napáchal škodu za miliony korun

Loni vyjížděli hasiči v hradeckém kraji k víc než 8 tisícům událostí od požárů přes dopravní nehody až po technické pomoci. Je to o 576 víc než v předešlém roce. „Nejvíc událostí jsme měli v únoru, což je neobvyklé. Zpravidla to bývá v létě. Loni v únoru jsme měli větrnou kalamitu, během které obrovsky narostl počet technických zásahů,“ vysvětlil Pouč.

Minulý rok byl atypický v tom, že hasiči ještě pomáhali se zvládnutím covidové pandemie, na ni navázal příliv uprchlíků před ruskou agresí na Ukrajině a v létě se hasiči podíleli na likvidaci obřího lesního požáru v Českém Švýcarsku. Samotných požárů bylo víc než 900. Nejvíc hořelo v březnu, což souvisí se suchým jarem i tradičním českým zlozvykem, tedy s vypalováním trávníků.

Požár sazí v komíně patří v poslední době k častým případům, k nimž hasiči vyjíždějí.
Od ledna už v kraji hořelo na 20 komínů. Požár od sazí může zničit celý dům

Na tísňových linkách 112 a 150 loni hasiči přijali přes 116 tisíc hovorů, ze kterých vzešlo zmíněných osm tisíc událostí. Telefon tak na operačním středisku zvonil v průměru každých pět minut. „Planých poplachů bylo celkem 471,“ poznamenal vedoucí operačního střediska Radek Mencl.

Letos si chtějí hasiči pořídit techniku za 160 milionů korun. Nakoupí mimo jiné 15 cisternových stříkaček, automobilový žebřík, který dosáhne do výšky 42 metrů, ale také defibrilátory. „Už v lednu jsme pořídili 19 kusů automatizovaných defibrilátorů, které budou umístěné na všech prvovýjezdových automobilových stříkačkách v celém kraji,“ řekl Pouč.

AED bude patří k výbavě každé prvovýjezdové cisterny.
Hasičům v kraji pomůže zachraňovat životy 19 nových defibrilátorů

Hasiči postupně přibírají nové kolegy. Uchazečů by bylo dost, problém je ale s jejich kondicí. „Fyzická zdatnost uchazečů je často na hraně toho, aby tím přezkoušením vůbec prošli. To znamená, že se nám výrazným způsobem zužuje možnost si vybírat,“ konstatoval Pouč. Už teď tak začínají hasiči v Královéhradeckém kraji hledat nové kolegy pro další rozšíření tabulkových míst pro příští rok.