Jak uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová, místo požáru se nacházelo za českou hranicí nedaleko České Čermné. Operační středisko přijalo oznámení o vycházejícím dýmu z lesa v pondělí před polednem. Profesionální hasiči z Náchoda zahájili průzkum okolí, který potvrdil, že se nejedná o požár na české, nýbrž na polské straně hranice.

„Operační proto zkontaktoval polskou stranu a po vzájemné dohodě byly na místo vyslány tři české jednotky požární ochrany s cisternami,“ uvedla Martina Götzová s tím, že se jednalo o profesionální hasiče z Náchoda a dobrovolné jednotky z Olešnice v Orlických horách a Nového Hrádku.

„Hasiči pomáhali polským kolegům především se zabezpečením dostatku hasební látky. Čerpali vodu do polských cisteren a zajišťovali čerpání vody na stanovištích,“ popsala práci českých hasičů, kteří se vraceli zpět na své stanice po ukončení kyvadlové dopravy vody kolem 17. hodiny.

V letošním roce se jedná o druhý případ česko-polské spolupráce při zásahu na území Polska. Naposledy vypomáhali polským kolegům hasiči začátkem ledna, kdy se na likvidaci požáru penzionu v Niemojówě podílela profesionální jednotka z Rychnova nad Kněžnou a Žamberka dále dobrovolní hasiči z Rokytnice v Orlických horách a Bartošovic v Orlických horách.

„V loňském roce jsme evidovali jednu mezistátní výpomoc, kdy v polovině listopadu zasahovali dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří a z Deštného v Orlických horách při požáru stodoly u rodinného domu v Lasówce,“ zmínila loňskou přeshraniční spolupráci hasičů.