Když přijela první jednotka místních hasičů, byl už dům, který patří místní zemědělské společnosti, celý zakouřený a požár zuřil v prvním nadzemním patře. Hasiči museli uvězněné obyvatele zachraňovat pomocí žebříků.

„Hasiči ihned vytáhli žebříky a začali jejich pomocí některé obyvatele evakuovat. Protože nešla otevřít hlavní vjezdová brána do areálu, museli ji prorazit cisternou, " popsal dramatické momenty jeden z přítomných.

Zachránili celkem sedm osob, které se v době požáru nacházely v domě. „ Jednotky se dostavily během pár minut na místo a ihned začaly s evakuací osob pomocí automobilového žebříku. Hasiči vytáhli z hořícího domu celkem sedm osob, z nichž pouze dvě osoby byly zraněny. Zraněné osoby byly ošetřeny zdravotnickou záchrannou službou, jedna z nich byla poté odvezena sanitkou do nemocnice," sdělila Alena Kuthanová z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

S požárem na místě bojovalo téměř deset hasičských jednotek za pomocí několika vodních proudů ze sedmi cisternových automobilů. Dva byty celé vyhořely a dva byty byly vykouřené. Hasičům se naštěstí podařilo dostat požár pod kontrolu a zhruba po čtyřech desítkách minut dohašovali už jen skrytá ohniska požáru.

Na místo se dostavil také starosta obce, který zajistil dočasné bydlení pro evakuované osoby. „Dvě jsme umístili do rodinných domků k rodinám a jednu rodinu s dítětem máme v obecních prostorách," sdělil Jiří Tojnar, starosta obce. Dodal, že se mají brzy uvolnit dva obecní byty, takže pokud budou lidé chtít, bude možnost ubytovat je v obecních bytech.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Dobrušky, Náchoda, Jaroměře a Rychnova nad Kněžnou společně s dobrovolnými hasiči z Nového Města nad Metují, Bohuslavic, Opočna a Českého Meziříčí. Předběžná škoda byla stanovena na dva miliony korun, uchráněn byl majetek v přibližné hodnotě dva miliony korun.

Čtěte také: Sobotní požár dávají lidé do souvislosti s útoky žháře