Například 28. prosince došlo v rodinném domě v královéhradecké Krunertově ulici ke vznícení sazí v komíně. Na místo vyjeli profesionální hasiči, kteří komín vyčistili a žhnoucí saze z komínového průduchu vymetli. Požár sazí nezpůsobil žádnou škodu na majetku, ale vyšetřovatel hasičů zakázal používat komín do doby jeho celkové rekonstrukce a provedení revize odbornou osobou. Komín byl v nevyhovujícím stavu, byl prasklý a měl nedostatečně zajištěny vybírací otvory. Při požáru nebyl nikdo zraněn. O den později hasiči likvidovali požár sazí v komíně domu v Novém Městě nad Metují.
Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Venduly Horákové při vznícení sazí v lepší případě nedojde k poškození komínu a postačí nechat ho vychladnout. V horším případě vysokou teplotou dojde k prasknutí komínového tělesa a možnému rozšíření požáru na celý objekt.
„Otvory do komínového tělesa, takzvané sopouchy, je třeba opatřit keramickou vložkou nebo zděří stejného průměru jako mají kouřovody. Vlastní komínové těleso musí mít kompaktní nepoškozené zdivo a povrchovou úpravu, například omítnutí. V případě, že jsou viditelné spáry, musejí být zatřeny. V nepřístupných místech, například v půdních prostorách, musí být komín opatřen obkladem z nehořlavých hmot. Účelem není mít snad nejhezčí komín, ale pouze taková úprava zajistí dokonalou neprostupnost vůči spalinám a přílišnému žáru. Právní předpis také ukládá jednoznačně provedení vymetacích a vybíracích otvorů. Musejí být opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky, a to nepoškozenými a dostatečně těsnými,“ připomněla mluvčí hasičů Pardubického kraje.
K péči o komíny patří i jejich pravidelné čistění, které má význam nejen pro zachování požární bezpečnosti, ale i pro dokonalé využití topného média. „Podle příslušné vyhlášky se mají komíny u staveb, kde je celoroční provoz, jako jsou rodinné domy s výkonem topidla do 50kW, čistit nejméně šestkrát za rok. V případě zahoření sazí v komíně hrozí provozovateli pokuta,“ upozornila Horáková.
Ke znečištění komínů především přispívá nekvalitní palivo. V případě topení dřevem je třeba, aby bylo nejméně dva roky zpracováno na topení. Když je dřevo čerstvé, má špatnou výhřevnost, dehtuje a komín se velice rychle zanese sazemi. Poté stačí trochu více zatopit a vypukne požár sazí,“ dodala mluvčí HZS Pardubického kraje.