Právě v neděli 3. ledna jí doslova na prach shořelo její obydlí, bývalý teletník. V něm žila více než 10 let spolu se svými zvířaty. Objekt, který sloužil dříve kravám a jalovicím, si svépomocí upravila tak, aby byl obyvatelný. Bydlela si spokojeně, spjata s přírodou, bez vody. Pro tu si chodila do studánky. Skromný život této ženy, vystudované zootechničky, se vždy točil hlavně kolem zvířat. Chovala kozy, krůty, králíky, slepice… Ničivý požár jí však vše vzal. Střechu nad hlavou, i téměř všechna zvířata… Sama vyvázla bez zranění. Stačila totiž z hořícího objektu vyběhnout zavčas ven. Sice s hořícími vlasy i hořícím oblečením… ale holý život si zachránila. „Nadýchala jsem se kouře, bylo mi pak špatně. Taky mě bolelo břicho, ale to bylo už pak zřejmě z těch nervů,“ míní Svatoslava Kuchařová.

Příčina požáru není zatím oficiálně známa. Policie čeká na vyjádření hasičů. Podle Evy Prachařové, tiskové mluvčí náchodské policie, se však s největší pravděpodobností jednalo o závadu na topidle na tuhá paliva. „Není žádné podezření na cizí zavinění,“ uvedla Prachařová.

Svatoslava Kuchařová žila po celý život v ústraní, jen se zvířaty. „Nemám rodinu, ani děti, jsem svobodná,“ svěřila se nám. Právě rodinu jí nahrazovala zvířata. To, že o téměř všechna přišla, nese velmi těžce. Jediné, co ji trochu uklidnilo, je vědomí, že skon jejích zvířat byl rychlý. „Je dobře, že se zvířata udusila, že to pro ně bylo rychlé, že netrpěla…,“ vyjádřila se žena ohledně uhynutí svého zvířectva. Naštěstí ji zbylo pár slepic a také pes. Víc však nic.

Situaci, ve které se žena nyní nachází, si umí představit jen málokdo. Bez rodiny, bez střechy nad hlavou, bez jakéhokoliv majetku, bez peněz. Zůstaly jí jen oči pro pláč.

Za každou pomoc je tato starší žena vděčná. „Jsem strašně moc ráda, že jsou tady v Bělým tak hodní lidé,“ neskrývala slzy dojetí Svatoslava Kuchařová. „Nikdy bych to nečekala. Hned za mnou začali chodit. I úplně cizí lidé. Já je neznala, oni mě také ne. Donesli mi různé věci – oblečení, jídlo, peníze. Byla jsem opravdu moc překvapená tím, jak se mně všichni snažili pomoci,“ neskrývala své dojetí Svatoslava Kuchařová.

Žena, jejímž dennodenním chlebem je doručování novin lidem do schránek, měla velké štěstí, že auto, které používá při výkonu své práce, nechala zaparkované opodál. „Autu se nic nestalo. Pouze mi shořely klíčky. Vyvrtal se zámek a musejí se nechat udělat nové klíčky,“ svěřila se s jednou ze spousty starostí žena původem z Karlových Varů, která má dvě vysoké školy a jíž osud a především láska ke zvířatům dovedly před léty právě na Náchodsko.

Neuvěřitelná solidarita místních. Lidé přinesli oblečení, soused ji nechal bydlet zatím u sebe

Obrovskou solidaritu projevili lidé ve vesnici. Ženě, od které si většina místních i chalupářů pravidelně kupovala například čerstvá domácí vajíčka či krůty, bezprostředně poté, co přišla o střechu nad hlavou, začali nosit různé věci. Zejména oblečení, jídlo, peníze.

Petr Schejbal, soused bydlící hned naproti, jehož zná veřejnost jako převozníka z Adršpašského jezírka, jí nabídl prozatímní bydlení ve svém domě.

Místní hasiči chtějí uspořádat finanční sbírku, z jejíhož výtěžku hodlají koupit maringotku. Pomoc v podobě dočasného ubytování U Lidmanů v Machovské Lhotě nabídla i obec Machov. Tu však žena, zvyklá na život v Bělým, odmítla. Obec tedy uvažuje o tom, že by jí poskytla alespoň stavební buňku.

Hasiče zavolali ihned. Než přijeli, trvalo to prý věčnost. Kdo je na vině?

Požár, který na salaši vypukl, byl hasičům podle Svatoslavy Kuchařové a místních lidí ohlášen v co nejkratším časovém intervalu od vypuknutí – téměř okamžitě. Avšak hasiči prý dorazili za velice dlouhou dobu. „Přijeli snad až za půl hodiny,“ tvrdí Kuchařová. Ta je přesvědčena o tom, že kdyby hasiči dorazili dřív, mohlo její stavení stát a zvířata žít.

„Kdybych se vykašlala na hasiče a šla zachraňovat třeba kozy, neuhynuly by mi,“ s pláčem vyprávěla nešťastná žena. „Spoléhat se na hasiče a na policii v našem státě prostě nelze. Teď už to vím,“ míní Kuchařová.

Jejím slovům ohledně stavu silnic přitakávali i další místní lidé. „Hasiči z Police se prý málem vysekali, než do Bělýho dojeli,“ nechal se slyšel Jan Gross, velitel Sboru dobrovolných hasičů Bělý. „Kdyby byly silnice do Bělýho z obou stran posypané – od Police i od Machova, dopadlo by to určitě jinak,“ je přesvědčen místní Petr Schejbal. Ten zároveň poukázal na obrovskou časovou ztrátu, kdy policisté volali elektrikářům, od kterých při hašení požáru byla potřeba pomoc. „Než přijeli, uběhla hodina,“ uvedl Schejbal. Při snaze zlikvidovat požár totiž vyvstaly různé problémy technického i jiného rázu. Od nedostatku vody až po problémy s elektřinou – vše zbytečně komplikovalo snahu požár uhasit.

Jiří Hubka, velitel hasičů z Police nad Metují, potvrzuje špatný stav silnice z Police do Bělýho. „Vyhrnuto sice bylo, ale smekalo se to. Nebyla žádná legrace jet s autem naloženým osmi a půl kubíky vody po klouzavé vozovce. Jedná se o asi dvaadvacet tun, musí se tedy jezdit opatrně. Zejména sjet z „Hory“ dolů byl problém,“ uvedl velitel Hubka. Jak dodal, nejednalo se však o nijak kritickou situaci. “Vyjeli jsme do pěti minut od nahlášení požáru. Na místě jsme pak byli za šest minut,“ řekl nám Jiří Hubka, který zároveň upřesnil časové údaje – požár jim byl nahlášen v 10:25 hodin. V 10:37 hodin byli již poličtí hasiči na místě.

„Tato silnice je až třetí v pořadí důležitosti. Jedná se o silnici malého významu, málo frekventovanou. Jedna její část (rovinka od Police) se udržuje pluhovaním, druhá část (kopec) posypem,“ vysvětlil Ladislav Jiroušek, vedoucí Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje, střediska Náchod. Jak dodal, v pracovní dny tuto silnici udržují pouze v rámci zhoršujících se klimatických podmínek. Pravidelně tam silničáři nejezdí, pouze když je špatné počasí, nebo když jim někdo ohlásí špatný stav vozovky. „Pokud se událost, o které hovoříte, stala v neděli, je možné, že silnice nebyla posypána,“ uvedl Jiroušek s tím, že co se týká silnic, které jsou na třetím místě v pořadí důležitosti, mají silničáři 12 hodin na to, aby zlepšili jejich stav a zmírnili následky klimatických podmínek.

Výpověď místního občana: „Na salaši jsem prožil kus svého dětství,“ vzpomíná Karel Škop

Karel Škop, jeden z místních obyvatelů, má na salaš, která nyní lehla popelem, osobní vzpomínky. Prožil na ní totiž kus svého dětství.
„Jako dítě jsem jezdil do Bělýho jen na prázdniny a na víkendy. Tehdy jsem tu ještě nebydlel. Hrozně mě bavilo pomáhat Frantovi Vlčkovi a „bělskejm babkám“ – právě na salaši a také na „Desítce“ (Desítka je objekt stojící opodál – pozn. redakce) ošetřovat krávy. Krmit je, chodit s nimi na pastvu, dojit je a uklízet kolem nich. Byl jsem tam o prázdninách snad každý den…,“ zavzpomínal Karel Škop.

„Hrozně rád na tento kus svého dětství, prožitého právě zde na salaši, vzpomínám. Nejspíš proto jsem se tam šel urychleně podívat. Hned, jakmile jsem se o požáru dozvěděl. A kdyby mi zdraví dovolilo, určitě bych se snažil s partou bělských hasičů také pomáhat při likvidaci tohoto požáru,“ je přesvědčen Karel Škop, který coby dobrovolný hasič, avšak zdravotně indisponován, pořizoval s fotoaparátem v ruce aktuální fotodokumentaci.

Jak to vidí Věra Sýkorová: Kdo chce ženě pomoci, má nyní možnost

Obec, ve které došlo k požáru salaše, znám velice dobře. Paní Kuchařovou však již méně. V paměti ji mám zafixovanou jako ženu, která chodila po vesnici s bicyklem a se dvěma psy – vlčáky, a nabízela místním i chalupářům svá domácí vajíčka. Jimi byla vyhlášená, málokdo si je od ní nekoupil. Lidí se tato žena povětšinou stranila, zvířaty se naopak obklopovala. Její osud, zejména její současný stav, kdy je bez střechy nad hlavou, pohne určitě i s těmi, kteří ji v životě neviděli, kteří o ní nikdy neslyšeli. Myslím, že její upřímné prosby týkající se finanční i hmotné pomoci, by neměly zůstat nevyslyšeny.

„Prosím moc ty lidi, kteří by mi mohli přispět alespoň tím, co mohou obětovat – nějakou korunou, nějakým ošacením, prostě něčím… Nemám teď vůbec nic. Všem budu moc vděčná…,“ poprosila Svatoslava Kuchařová.

Nabízíme proto všem těm, kteří by jí mohli (ať už finančně či jiným způsobem) pomoci, možnost udělat dobrý skutek. Číslo jejího účtu sdělíme všem zájemcům, kteří si o něj zavolají do redakce Náchodského deníku. Pomoc paní Svatoslavě Kuchařové můžete dovézt přímo do Bělýho (nedaleko Police nad Metují). Každý, koho se tam zeptáte, vám určitě rád vysvětlí cestu, kudy se dostat k místu ženina současného pobytu – k panu Petrovi Schejbalovi a jeho rodině, u kterých nyní přebývá. Více informací ohledně pomoci vám sdělíme po zatelefonování do redakce Náchodského deníku.