„Na místo ve 12:30 hodin vyjeli z české strany profesionální hasiči z Broumova a Náchoda, dobrovolní hasiči z Broumova, Teplic nad Metují, Meziměstí a Jetřichova, dále na místě zasahovali tři jednotky polských hasičů,“ informovala nás včera tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková. „Požár se rozšířil z polské strany na české území až k rozhledně a zasáhl zhruba hektar porostu,“ uvedla dále Žahourková, že spalující oheň se bez ohledu na státní hranice šířil po větru od našich severních sousedů k nám.

Hranice nepřekážela v zásahu ani polským hasičům, kteří neměli šanci se v nepřístupném terénu ze své strany k požáru dostat. Museli proto překročit hranici po silnici v Meziměstí, projet Ruprechticemi a vydat se na nejvyšší vrchol Javořích hor z české strany.

„Příčinu vzniku požáru budou šetřit polští hasiči vzhledem k tomu, že požár vypukl na jejich území,“ vysvětlila Martina Žahourková s tím, že oheň díky včasnému zásahu nezpůsobil velké újmy. „Škoda na lesním porostu na české straně hranic byla předběžně odhadnuta na 10 tisíc korun,“ upřesnila.

Na hašení v těžko přístupném a kopcovitém terénu byly povolány z Brna a z Prahy dva vrtulníky Policie ČR s bambi vaky a také hasicí letadlo z Polska. close zoom_in „Jeden vrtulník nabíral vodu v rybníku v Polsku a druhý byl plněn v Ruprechticích,“ uvedl velitel PS Broumov Lukáš Plachta.

Unimog se v terénu osvědčil

Do boje s ohněm se kromě podpory ze vzduchu pochopitelně zapojilo i několik hasičských cisteren. Výjezd do náročného kopcovitého terénu byl „lahůdkou“ pro lesní speciál Mercedes Benz Unimog, který mají broumovští hasiči k dispozici třetím rokem. „Právě na takovéto náročné podmínky je ideální,“ potvrdil Lukáš Plachta.

Vodu dováželi z potoka

Uhasit tak rozsáhlou plochu vyžadovalo samozřejmě množství vody. „Voda v cisternách se dovážela kyvadlově. Čerpali jsme ji z Ruprechtického potoka,“ uvedl jeden ze zasahujících hasičů, a dodal, že spolu s kolegy vytvořili několik dopravních vedení z hadic a na likvidaci požáru a používali i jednoduché hasební prostředky.

Požár se podařilo lokalizovat v 15:47 hodin a požářiště bylo předáno Lesům ČR.

Ve středu 20. dubnato byl už jen planý poplach

Na Ruprechtický Špičák vyjížděli broumovští profesionálové společně s JSDH Meziměstí a Broumov i včera po desáté hodině. Ohlášený kouř z lesa se ale naštěstí ukázal jako planý poplach. Náchod kontaktoval polskou stranu, která sdělila, že v udaných místech je prováděno pálení klestů. To pak potvrdili i hasiči, kteří mezitím dorazili na vrchol Ruprechtického Špičáku.