"Na tísňovou linku bylo oznámeno, že ze sklepa rodinného domu vychází kouř a uvnitř by se mohla nacházet jedna osoba," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

V době příjezdu hasičů už byl dům silně zakouřený a jeho průzkum museli provádět v dýchací technice. Ve sklepě nalezli člověka, kterého vynesli ven. Bohužel, už nejevil známky života.

Častolovice jsou první na Rychnovsku, které mají skulpturu na svém kruhovém objezdu.
Ryba probodnutá šípem. Dekorace na kruháku v Častolovicích vzbuzuje kontroverze

"Následně hasiči požár lokalizovali a začali s vyskladňováním materiálu ze sklepa a odvětráním celého objektu. Před jedenáctou hodinou ohlásil velitel zásahu likvidaci požáru. Vyšetřovatelé na místě zjistili, že příčinou vzniku požáru bylo s největší pravděpodobností nedbalostní jednání, a to při manipulaci s topidlem nebo při nedodržení bezpečné vzdálenosti hořlavých materiálů od topidla. Škoda byla vyčíslena asi na 400 tisíc korun, uchráněné hodnoty představují asi 3 miliony korun," dodala mluvčí hasičů.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Dobrušky, Náchoda a Rychnova nad Kněžnou a JSDH Nové Město nad Metují, Nový Hrádek, Mezilesí, Jestřebí, Slavoňov a Bohdašín.