„Zásah v lesním terénu bývá náročný. Vyžaduje to hodně sil, ne vždy se dostaneme s technikou přímo k místu. Je zapotřebí tahat hadice do kopce a lesním terénem, což je náročné fyzicky. Navíc ohniska se musí řádně dohašovat, protože oheň se může šířit pod zemí," vysvětluje Vítězslav Reiter.

Nyní stačí málo a z jiskry jsou plameny, které se okamžitě vymknou kontrole a pohltí vše okolo. To se stalo hned u několika požárů na Náchodsku v posledních dnech. Za většinou stojí lidský faktor. Dřevorubci nyní pracují v lesích a po těžbě likvidují klestí a větvoví pálením, stejně tak mnozí lidé pálí suchou trávu.

Vítězslav Reiter a jeho kolegové bojovali spolu s několika dalšími jednotkami s požárem lesa třeba předevčírem u obce Újezdec na Náchodsku. Oheň rozrůstající se na ploše přibližně 50 krát 100 metrů likvidovali profesionální hasiči z Jaroměře a Náchoda a dobrovolní hasiči z Jaroměře, České Skalice, Chvalkovic, Hořiček a obce Jezbiny. Dobrovolní hasiči z České Skalice hasili s profesionálními hasiči z požárních stanic Náchod a Jaroměř požár lesa také v pozdní pondělní odpoledne u obce Studnice. Právě zde se rozšířil požár lesní hrabanky a plameny zasáhly prostor o rozloze 200 krát 150 metrů.

Obzvlášť perná středa pro hasiče

V tomto týdnu snad není dne, kdy by někde nehořelo. Středa byla pro hasiče obzvlášť náročná. Tři jednotky hasičů, profesionálové z Náchoda a dobrovolní z Náchoda a Horní Radechové, vyjely v 11:39 hodin k požáru lesa u Pavlišova. Hořela lesní hrabanka po pálení klestí na ploše zhruba 50 krát 100 metrů. Hasiči dostali požár pod kontrolu v pravé poledne a uhasili ho za dalších patnáct minut.

Krátce před 13. hodinou už ale vyjeli profesionální hasiči z Náchoda k dalšímu požáru, tentokrát s dobrovolnými hasiči z Hronova a Velkého Poříčí do ulice Šedivá hora v Hronově. Tady vzplála lesní hrabanka na rozloze zhruba 20 krát 200 metrů. Hasiči nasadili tři vodní proudy a požár po půl druhé odpoledne zlikvidovali. „Příčinou vzniku požáru byla nedbalost neznámé osoby při vypalování nebo odhozený nedopalek cigarety," sdělila Martina Žahourková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Požár se rozmohl po třinácti dnech

Další požár následoval krátce poté, tentokrát hasiči  vyjeli ve 14:29 do těžko přístupného terénu u Lhoty pod Hořičkami. Tady hořely lesní sazenice, buků, dubů a smrků, na ploše jednoho hektaru. S ohněm zápasili profesionální hasiči z Náchoda a Jaroměře, dále dobrovolní hasiči z České Skalice, Hořiček, Chvalkovic a Jaroměře.

Příčinou vzniku požáru bylo pálení klestí, ke kterému došlo podle Žahourkové dokonce už před třinácti dny, šířil se pod zemí. Hasiči dostali požár pod kontrolu v 15:11 hodin a uhasili ho v 16:32 hodin. „Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na jeden tisíc korun, uchráněné hodnoty odhadem činí 750 tisíc korun," dodala Žahourková.

Profesionální hasiči z Náchoda se ale nezastavili a spolu s dobrovolnými hasiči z Hronova a Velkého Poříčí likvidovali také požár louky ve Velkém Poříčí. Ten způsobil majitel pozemku při vypalování trávy. Oheň se vymkl jeho kontrole a začal se šířit.

Požáry hlásí také z Broumovska. Po pálení trávy v místní části Broumova v Benešově se oheň v pondělí kvůli suchu začal tak rychle šířit, že zasáhl plochu zhruba 100 krát 100 metrů. Nebezpečně se přiblížil až na hranici lesa a dokonce až k obytným domům. Do akce vyrazily v 11:33 hodin tři jednotky hasičů, profesionálové z Broumova, dobrovolní hasiči z Broumova a podniku Veba 01 Broumov-Olivětín. „Hasičům se podařilo požár lokalizovat v pravé poledne a zabránili dalšímu rozšíření na lesní porost i do obytné části obce. Požár zlikvidovali ve 12:15 hodin," uvedla Žahourková.

K dalšímu požáru lesa došlo v úterý odpoledne v lokalitě U Křížku u Vernéřovic na Broumovsku. Tady se pořádně zapotili profesionální hasiči z Broumova, dobrovolní hasiči z Broumova a Meziměstí. Jednalo se o požár po pálení klestí na ploše zhruba 100 krát 50 metrů. Co čert nechtěl, požár se rozšířil z paseky i na les, chytly od něj desítky stromů modřínů a borovic. Hasiči vyjeli k požáru v 15:51 hodin a naštěstí jej dostali pod kontrolu už v 16:21 hodin. Kompletně se jej však podařilo uhasit až v 18:26 hodin. Hmotná škoda byla předběžně odhadnuta na 20 tisíc korun.

„Osoba, která prováděla pálení, neměla zajištěné místo hasebními prostředky a navíc se u místa pálení ani nezdržovala," popsala případ Martina Žahourková.

Na hry s ohněm velký pozor

Uhasit takový lesní požár bývá často komplikované. Terén je totiž hasičským autům těžko dostupný, proto není možno nasadit požární techniku plně. Problém je, když začne hořet lesní hrabanka, protože může dojít k nepozorovanému šíření pod zemí. Přestože selským rozumem je mnoha lidem jasné, co by neměli v suchu provádět s ohněm v lese, vidno, že mnozí osud stejně pokouší.

„Většina těchto požárů v posledních dnech je způsobena lidskou nedbalostí, ať již při manipulaci s otevřeným ohněm nebo od nedopalků cigaret. Požáry v lesích jsou pro hasiče komplikované a likvidace mnohdy obtížná," uvedla Martina Žahourková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Hasiči v souvislosti s požáry v posledních dnech opět upozorňují, že v lesích je celoročně zakázáno kouřit. 
„Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše patnácti tisíc korun, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin, tedy nevznikne škoda vyššího rozsahu, sankce se může vyšplhat až do výše pětadvacet tisíc korun," upozorňuje mluvčí Žahourková.

Zakázáno je také odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.  Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 metrů od okraje lesa.

Platí také zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou hrozí pokuta až do výše 25 tisíc korun. Lidé, kteří se chystají pálit, by měli ohlásit tuto činnost na místně příslušné operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru.