Ve čtvrtek 21.7. zhruba půl hodiny po půlnoci byl na operační středisko Královéhradeckých hasičů nahlášen požár garážového stání a přístřešku v Heřmanicích na Náchodsku. Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči ze stanice Jaroměř a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Jaroměře a Heřmanic.

Hasiči zjistili, že se jedná o požár garážového stání a pergoly se zahradním sezením na pozemku v blízkosti rodinných domů. V době příjezdu hasičů byl již požár značně rozvinutý. Hasiči neprodleně zahájili hašení za pomoci vodních proudů a pěny. Především se snažili ochlazovat dva hořící osobní automobily, které se nacházely pod přístřeškem a také účinně zabránili rozšíření požáru na přilehlý rodinný dům. Zhruba po dvaceti minutách byl požár zlikvidován, následovalo dohašování. Za účelem zjištění vzniklých škod se na místo dostavila také vyšetřovatelka příčin požáru.

Oheň zcela zničil garážové stání včetně dvou osobních automobilů značky Peugeot, dále pergolu se zahradním sezením a v neposlední řadě také voliéru pro psy. V době požáru se v ní nacházela fena a dvě třítýdenní štěňata. Feně se s jedním štěnětem podařilo z voliéry uniknout do zahrady, druhé štěně bohužel hasiči nalezli v požářišti uhynulé.

Celkově oheň zasáhl plochu o rozměrech zhruba osmkrát deset metrů a způsobil škodu ve výši téměř půl milionu korun. Hasičům se podařilo uchránit další nemovitosti v předběžně stanovené hodnotě 1 800 000,- korun.

Příčina události je v šetření. Možnými verzemi jsou závada na elektroinstalaci, technická závada na některém z automobilů, anebo úmyslné založení požáru.

Ondřej Sezima (HZS Královéhradeckého kraje)