"Požár průmyslového objektu v Polici nad Metují, který se na první pohled jevil jako neohlášené pálení odpadu v areálu firmy, se nakonec zapsal do historických tabulek HZS Královéhradeckého kraje. Jednalo se totiž o čtvrtý největší požár za posledních 20 let," připomněla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Na vyšetřování příčiny vzniku požáru spolupracovali příslušníci HZS Královéhradeckého kraje s Policií ČR, připojila se k nim také vyšetřovací skupina z Technického ústavu požární ochrany. Po podrobném zadokumentování požářiště byly zpracovány odborné analýzy a posudky, které byly předány Policii ČR.

Rozsáhlý požár zachvátil 6. května v brzkých ranních hodinách prostory firmy Hauk v Polici nad Metují. Podle prvních odhadů se zdálo, že hoří na ploše o rozloze zhruba 500 metrů čtverečních. Jak se později ukázalo, požářiště bylo zhruba desetkrát větší. Oheň vypukl ve staré části objektu, kde se skladoval materiál pro výrobu. Nacházely se zde plechové díly uskladněné v dřevěných paletách, které bohužel přispěly k intenzitě a šíření požáru.

Na místě zasahovalo 16 požárních jednotek, které zahájily okamžitě hasební zásah a zároveň se soustředily na ochranu a ochlazování okolních objektů. "Práci hasičů se zkomplikovala, když se vlivem požáru postupně začínaly propadat stropy a větší část konstrukce haly tak byla zborcená. Z toho důvodu musel probíhat hasební zásah převážně zvnějšku, a to z výškové techniky a střechy okolních objektů," připomněla okolností náročného zásahu Martina Götzová.

Po 36 hodinách od ohlášení události, oznámil velitel zásahu likvidaci požáru. Škoda byla vyčíslena na 100 milionů korun. Zásahem jednotek požární ochrany se podařilo uchránit hodnoty představující asi 300 milionů korun.