Už od narození se princ George těší velkému zájmu médií i veřejnosti. Narození dědice britského trůnu je vždy – i v zemích Commonwealthu – významnou událostí a je spojeno s řadou oficialit.

Když prvorozený syn prince Williama a Kate Middleton přišel 22. července 2013 v londýnské nemocnici St. Mary’s na svět, byla tato novina oznámena prostřednictvím tradičních královských protokolů. Zpráva byla vystavena na stojanu před Buckinghamským palácem a také sdělena v médiích a na sociálních sítích. Obsahovala datum, čas a váhu novorozence.

Princ George poprvé představen veřejnosti:

Zdroj: Youtube

Krátce poté se řada novinářů shromáždila před nemocnicí St. Mary’s a Buckinghamským palácem, aby získala nejnovější informace jak o dítku, tak o jeho rodičích.

Proběhla i tradiční ceremonie: zazvonil londýnský Big Ben, který tím všem zvěstoval radostnou událost – tradice zvonění sahá do roku 1865 a využívá se při důležitých událostech v britské královské rodině. V Británii a přidružených státech pak nastaly bujaré oslavy. V londýnském Toweru a na Trafalgarském náměstí se odehrála salva z děl, někteří Britové si dělali vlastní soukromou oslavu a malého prince řádně zapili.

Jeho narození odstartovalo vlnu gratulací i přání, to nejen ze strany britské veřejnosti, ale také ze zahraničí. Mezi prvními – vedle britského premiéra Davida Camerona – gratuloval novopečeným rodičům Barack Obama s manželkou Michelle či kanadský premiér Stephen Harper.

Princ William a Kate se svými dětmi Georgem a Charlotte
Vzdělání v britské královské rodině: Kdo měl problém s ředitelem, kdo exceloval

Od Baraca Obamy George později dostal k prvním narozeninám ručně vyrobeného houpacího koně s prezidentskou pečetí na sedle. A to není vše. Časopis Time tvrdí, že mu první muž USA dal ještě pálku (mallet) na koňské pólo, jež byla vyřezána z dřeva dubu stojícího na trávníku Bílého domu, a vlněnou přikrývku.

Porušili tradici

Veřejnosti byl malý George, podobně jako kdysi jeho otec William, představen na schodech nemocnice. To pouhý den po svém narození, když ji vévoda s vévodkyní z Cambridge opouštěli.

Po otci je teprve druhým následníkem trůnu, který se narodil v nemocnici. Všechny děti Alžběty II. (jeho prababičky) přišly na svět v paláci za účasti přihlížejících. Do roku 1930 bylo ve Velké Británii pravidlem, že se narození královského potomka účastní například i člen vlády…

Princ George v proměnách času:

První fotografie malého George oběhly svět až měsíc po jeho porodu, William s Kate jejich zveřejněním porušili dlouholetou tradici. V minulosti bývaly první fotografie novorozeného královského potomka vždy oficiální a pořízené profesionálním fotografem. Když v roce 1982 přišel na svět princ William, byl jeho oficiální snímek zveřejněn měsíc poté, kdy se narodil.

Na fotografii byl v bílých šatičkách se svou matkou princeznou Dianou a otcem Charlesem. Portrét pořídil princův vzdálený strýc, fotograf Lord Snowden. To první fotografie George s rodiči byly neformální, pořízené na zahradě domu Middletonových v Berkshire. Udělal je Katin otec Michael Middleton, a hned po vydání sklidily kritiku, že na nich není princi Georgeovi vidět do obličeje a nemají profesionální kvalitu…

Nástup do školy

Princ George je odmala vychováván ve velmi tradičním aristokratickém prostředí. Jeho rodiče však kladou u prvorozeného syna – stejně jako u princezny Charlot te a prince Louise – důraz na jeho rozvoj a podporují individualitu.

Vzdělávací proces zahájil George ve školce Westacre Montessori School v Norfolku a v září 2017 ve věku čtyř let už nastoupil do školy. Tou první se stala Thomas’s Battersea School, soukromá škola v Londýně známá vzdělávacím přístupem, který je zaměřen na rozvoj dítěte a podporu jeho zájmů. Kromě povinných předmětů nabízí škola také doplňkové kurzy divadla, baletu, hudby, jazyků nebo komunikace.

Britská královská rodina při oslavách 70 let panování Alžběty II.
Ostře sledované chvíle královské rodiny: Pohřby, triumfy, korunovace i svatby

V britské královské rodině je běžné, že se její členové vzdělávají v soukromých školách, a proto byl i výběr Thomas’s Battersea School pro prince George v souladu s touto linií. (Princ William a Harry zase navštěvovali školu Wetherby ve čtvrti Notting Hill.) Když šel princ George do školy prvně, doprovázeli ho rodiče a představili učitelům i dalším studentům. Ta avizovaná událost vzbudila velký mediální zájem a snímky královské rodiny opět obletěly svět.


Nahrává se anketa ...

Než se později princ George zapsal v roce 2022 do školy Lambrook, stihl získat ještě přezdívku PG. „Byl ve škole velmi populární a měl spoustu přátel. Nikdo neřešil, odkud pochází,“ prozradil jeden z rodičů časopisu Vanity Fair.

Zdědil talent na sport

Georgeovi rodiče jsou známí aktivním životním stylem a zájmem o sport. Princ William je vášnivým fanouškem fotbalu, Kate Middleton hraje ve volném čase tenis, jezdí na koni, běhá, plave a oba pak rádi lyžují. I princ George si lyžování hodně oblíbil. První lekci absolvoval už ve dvou letech, během soukromé dovolené rodičů ve francouzských Alpách. Magazínu Elle to prozradila Kate při královském „turné“ po Skandinávii v roce 2018.

Kate patří mezi nejlépe oblékané ženy světa. Loni okouzlila odborníky na módu zlatou róbou, kterou oblékla na premiéru nejnovější bondovky.
Vévodkyně Kate slaví čtyřicátiny: stala se miláčkem lidu, módní ikonou i vzorem

K oblíbeným Georgeovým koníčkům patří také jízda na koni, kterou milovala královna Alžběta II. Se svými sourozenci nasedal do sedla nejvíc v roce 2020, když celá rodina pobývala během covidu ve venkovském sídle v Norfolku. Podle deníku The Times mají královské děti své vlastní poníky a princ William i Kate je v této zálibě plně podporují.

Hrál s hvězdou

Málokteré dítě může říct, že dostalo tenisové rady od jednoho z nejslavnějších sportovců světa. Server Hello! míní, že princ George hraje tenis od pěti let a měl možnost zahrát si i s Rogerem Federerem! Tenisová hvězda ho pochválila, že má dobrou techniku.

„V této fázi jde jen o to, aby se správně dotkl míčku, a to už je u něj dobré. Rád vidím, že se zajímá o tenis a o sport obecně,“ dodal Federer.

Kate Middleton hraje tenis s Rogerem Federerem:

Zdroj: Youtube

Vášeň pro přírodu

Není překvapením, že princ George jde ve stopách otce v ekologických a humanitárních oblastech. Jak píše deník The Telegraph uspořádal princ George během pandemie prodej pečiva ve snaze pomoci neziskové organizaci Tusk, která se zabývá ochranou divoké přírody.

Šéf Tusku Charlie Mayhew k tomu uvedl: „Uspořádal malý prodej koláčů, aby získal peníze pro Tusk, a napsal k tomu krásné, milé přání, čímž jasně prokázal svůj zájem o africkou divokou přírodu.“

Královna Alžběta a princ Charles v roce 2006.
Vysmátá Alžběta, tancující Charles i vyplazený jazyk. Královská rodina svět baví

A v zahradě zase pomáhal své matce. Oficiální účet Kensingtonského paláce sdílel na Instagramu fotografie princezny Kate a jejích dětí v zahradě Královské zahradnické společnosti Back to Nature, k nimž přidal tento popisek: „V uplynulých měsících princ George, princezna Charlotte a princ Louis pomáhali vévodkyni sbírat mech, listí a větvičky, aby pomohli vyzdobit zahradu. Lískové klacíky, které rodina nasbírala, byly poté použity na výrobu doupěte v zahradě.“

Zájmů má mladý princ více než dost a časem je bude bezpochyby dále rozvíjet, aby… Aby byl jednou dobrým králem.