V současné době jsou tyto objekty ve správě Památkového ústavu v Pardubicích. Jejich stav, i když byly zabezpečeny proti dalšímu chátrání, není zcela ideální a je nutné přistoupit k opravám. „Stát budovy koupil od správce konkurzní podstaty a v lednu minulého roku byly přepsány na Památkový ústav,“ řekla ředitelka pardubických památkářů Iva Lánská.

Potřebují zcelit pozemky

Památkáři u objektů například již opravili střechy, krovy a obvodové zdi. Kromě toho byl vyklizen rovněž Panský hostinec, který je už několik roků mimo provoz. „Rekonstrukce Panského dvora je pro nás prioritou. Potřebujeme zcelit pozemky, abychom se mohli o tento majetek starat,“ uvedla Lánská.
Město Česká Skalice již památkářům za necelé dva miliony korun odprodalo pozemky pod nemovitostmi. Památkáři nyní čekají na odprodej ještě jednoho pozemku za zhruba šest milionů korun. Na minulém zasedání však českoskaličtí zastupitelé prodej neodsouhlasili.


„Tato případná transakce se bude ještě projednávat,“ sdělil starosta Tomáš Hubka. Jak prohlásil náměstek památkářů Jan Falta, potřebují památkáři tyto pozemky, aby mohli zahájit stavební práce a měli také zázemí. „Pokud tyto pozemky nebudeme mít, omezí to stavební činnost,“ upozornil Falta.

Přiklánějí se k turismu

Projekt na stavební práce sice ještě není na světě, ale památkáři na něm pracují. V této souvislosti chtějí spolupracovat s městem i se Společností pro záchranu Babiččina údolí. Také se hledá partner na pozdější využití objektů.


Památkáři nepočítají s tím, že by v budovách byly depozitáře. Spíše se přiklánějí k tomu, aby byly objekty využity pro turistické služby, ubytovací kapacity, restaurace a další podobné aktivity.