VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

70 let od osvobození

Jiří Uhlíř: 'Zatímco jsme vítali rudoarmějce, jiní vojáci nás vykrádali'

Jasenná - Zatímco jsme vítali rudoarmějce, jiní sovětští vojáci nás doslova vykrádali a loupili ve čtvrtek 10. května 1945 v domě čp. 2 a čp. 6 v obci Jasenná u Jaroměře. Je to zcela pravdivá historie, jíž jsem byl očitým svědkem. Jako historik jsem se nikdy nesnížil ke zkreslování, takže jsem raději mlčel, než bych vědomě mluvil nepravdu.

Uctít památku vůbec nepřišli mladí

Hronov /FOTO/ - Sedmdesáté výročí od ukončení 2. světové války si připomenuli pietním aktem také v Hronově.

Oslavy se v Novém Městě nad Metují vydařily

Nové Město nad Metují - Nedílnou součástí oslav 70. výročí konce 2. světové války se i v Novém Městě nad Metují stalo několik pietních aktů u pamětních desek obětem války ve Spech, Krčíně, Vrchovinách a na náměstí Republiky v Novém Městě nad Metují.

Náchod si připomněl vojáky a obyvatele padlé u celnice

Náchod /FOTO/ - Byl 9. květen 1945 a 19 sovětských tankistů pochodovalo za slunečného dne s písní na rtech po cestě z dnešního Polska směrem k Náchodu, aby s jeho obyvateli oslavili konec války. Vedl je svobodník Nikolaj Ivanovič Morozov. Ještě netušil, že za chvíli padne, stejně jako jeho druhové.

Krvavý boj v Bělovsi připomíná výstava

Náchod /FOTO/ - Psal se 9. květen 1945, první den míru. Nikdo netušil, že večer u celnice v Bělovsi dojde ke střetnutí, které si vyžádá poslední výstřely a poslední padlé. Tento zbytečný krvavý boj, který spustili příslušníci ustupující jednotky SS, skončil zásahem sovětských vojáků. Síly ale nebyly vyrovnané a na místě zůstalo více než třicet mrtvých rudoarmějců, ale i několik Čechů a řada Němců, které však už nikdo nepočítal.

Mise Velichovky patřila učiteli, zabitému nacisty

Velichovky /FOTO/ - Sedmdesátileté výročí konce 2. světové války ve Velichovkách oslavili tradiční rekonstrukcí takzvané Mise Velichovky, jejíž význam byl pro ukončení bojů v Československu velmi zásadní.

Oslavy vyvrcholily pietním aktem

Česká Skalice - Na zdejším městském hřbitově se ve čtvrtek uskutečnila pietní vzpomínka u příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války.

Náchodské májování k oslavám konce války zakončil ohňostroj

Náchod /FOTO, VIDEO/ - K oslavám ukončení 2. světové války neodmyslitelně patří „Náchodské májování". Tentokrát významné sedmdesátileté výročí od ukončení 2. světové války oslavili v Náchodě ve čtvrtek ve velkém a důstojným způsobem. Město připravilo řadu akcí k připomenutí této významné části naší historie. Poučit se, ale také pobavit mohly všechny generace.

Obrněné vozy, jeepy i nákladní vozy. Invaze? Nikoliv. Vojáci jeli do Velichovek

Hradec Králové /FOTO/ - Vojenský konvoj 16. obrněné divize, který vyjel v pátek ráno 8. května z Plzně, se zastavil také na královéhradeckém nábřeží. Místní je přivítali pálenkou a občerstvením.

K vrcholům oslav patřila exhibice pilota Šonky

Nové Město nad Metují /FOTO, VIDEO/ - Konec 2. světové války se ve čtvrtek odpoledne a večer slavil také v Novém Městě nad Metují. Hlavní část připomínky výročí se konala na Husově náměstí a mezi největší lákadla patřila letecká exhibice akrobatického pilota Martina Šonky.

Chtěla s babičkou nakrmit vězně z pochodu smrti. Němci na ně namířili samopaly

Hronov - Pamětníků, kteří zažili útrapy 2. světové války stále ubývá. S jednou z těch, která poznala toto období z obou stran, se podařilo Deníku hovořit. Přes počáteční rozpaky se nakonec rozpovídala. A z jejích zážitků šel nakonec mráz po zádech i po sedmdesáti letech.

Mise Velichovky představí i znovuotevřené lázně

Velichovky - Nově obnovené lázně Velichovky spojí v sobotu 9. května své slavnostní otevření a den otevřených dveří s populární pietní vzpomínkou na konec druhé světové války, pořádanou každoročně pod názvem Mise Velichovky.

Vycházka připomene činnost statečných proti okupantům

Červený Kostelec - V Červeném Kostelci si v pátek 8. května připomenou nejen 70. výročí konce 2. světové války, ale také statečné obyvatele, kteří pomohli v odboji proti nacistickým okupantům a zaplatili za to tím nejdražším svými životy.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT