více >>

Zanzibar - ostrov koření a otroků

Akce již skončila

Většina lidí si pod slovem Zanzibar představí úžasnou dovolenou na břehu azurového moře s bělostnými plážemi a palmami sahajícími až k vodě. Někomu jinému se pod tímto pojmem vybaví spojení s otroky či s kořením. Všechno je to pravda. Zanzibar představí manželé Lenka a Václav Špillarovi.

Čtvrtek 5. 4. 2018 od 18:00 hod / Kolárovo divadlo
Vstupné: 80 Kč / 60 Kč držitelé PellyKarty

Krásné souostroví Zanzibar leží u pobřeží východní Afriky. Od břehů Tanzanie ho dělí průliv zvaný Zanzibarský kanál, který je široký zhruba 40 kilometrů.
Ostrov si prošel několika kapitolami dějin. Období evropského vlivu se tu začalo psát roku 1503, kdy Portugalci založili na pobřeží svou první obchodní stanici. Po jejich zhruba dvousetleté nadvládě se kontroly nad ostrovem ujal ománský sultán, který na ostrově založil plantáže s kořením, zejména hřebíčkem, a také zde provozoval obchod s otroky. Ročně se přes Zanzibar prodalo do otroctví přes 10 000 domorodců. V roce 1890 se Zanzibar stal britským protektorátem a obchodování s lidmi bylo zrušeno. Britská država ostrova pak trvala do roku 1963, kdy Zanzibar vyhlásil samostatnost a o pět měsíců později se sloučil s Tanganikou (vzniklou z části německé východní Afriky), aby společně vytvořili republiku Tanzanie (United Republic of Tanzania). Přestože je dnes Zanzibar součástí Tanzanie, je do značné míry autonomní. Má vlastní vládu i prezidenta.
Historické jádro hlavního zanzibarského města je označováno jako Stone Town, jehož kamenné domy byly budovány za vlády ománského sultána a pamatují dobu, kdy ostrov byl střediskem obchodu mezi Afrikou a Asií. Jelikož zde žili pohromadě Arabové, Peršané, Indové, Afričané i Evropané, architektura kamenného města nese architektonické prvky všech těchto vlivů. Nejvíce rozpoznatelné jsou domy patřící arabským majitelům. Dodnes se pyšní velkými, masivními a často krásně zdobenými dřevěnými dveřmi.
Uličky mezi domy jsou často široké sotva jen na rozpažení rukou. Přestože naprostá většina místních jsou muslimové, s rysy spíše arabskými nežli africkými, hovoří se tady většinou svahilsky. Uličky jsou si navíc podobné jedna druhé, a tak stačí trocha nepozornosti a po chvilce chůze se už člověk nedokáže vrátit, odkud vyšel. Nebýt drobných detailů, jako jsou třeba lampy, barevné květináče, vyřezávané okenice nebo úžasně zdobené dveře, nenašel by cestu zpět.
Člověk polapený v úzkých uličkách či okouzlený nádherou pláží a šumění oceánu brzy zapomene na všední problémy, starosti i na čas. Přenese se do romantického světa klidu, pohody a jen nerad se odtud vrací zpět...

Na přednášce bude možné zakoupit knihy - cestopisy manželů Špillarových za symbolickou cenu 99 Kč (doprodej
posledních kusů od čtyř zbývajících titulů).

Prodej vstupenek na projekci v Informačních centrech Police nad Metují a Náchod.

5. 4.  (18:00–20:00)
Jiráskova 151, Police nad Metují
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT